Sprzedaż w marketplace’ach – czy warto?

utworzone przez | Maj 29, 2022 | E-Commerce | 0 komentarzy

Sprzedaż w marketplace’ach – czy warto?

Prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem marketplace’ów, takich jak Allegro lub Amazon, pomaga retailerom dotrzeć do większej grupy odbiorców, zwiększając tym samym konwersję i ruch na stronie. Pomimo wielu zalet tego rozwiązania, warto jednak pamiętać o wyzwaniach stojących przed sprzedawcami, którzy pragną dotrzeć ze swoim asortymentem na portalach tego typu. Czy wystawianie ofert w takich miejscach ma sens?

Marketplace – co to takiego?

Marketplace to model, w którym dany portal przedstawia oferty wielu różnych sprzedawców. Jeżeli porównamy go do tradycyjnej sprzedaży off-line, to przywodzi na myśl bardziej galerie handlowe z tysiącami stoisk niż zwykły sklep. Marketplace tym samym pełni funkcję pośrednika, który z jednej strony ułatwia klientom znalezienie wymarzonych produktów, a z drugiej pozwala sprzedawcom na dotarcie do ludzi, którzy sami nigdy nie trafiliby na ich oferty.

Do najpopularniejszych marketplace’ów obecnie należą m.in.:

  • Allegro
  • Amazon
  • Empik marketplace
  • Google Ads
  • Facebook Store
  • Ebay
  • Erli
  • Shopee

Jakie są zalety korzystania z marketplace’ów?

Zwiększenie grupy potencjalnych klientów

Wielu kupujących rozpoczyna swoją ścieżkę zakupową od dwóch miejsce: wyszukiwarki internetowej oraz marketplace’ów. Popularność portali typu Allegro czy Amazon sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest dotrzeć do klienta (oczywiście o ile dostosujemy się do wymagań konkretnej platformy oraz zaoferujemy optymalne ceny).

Zaufanie konsumentów
Giganci e-commerce mają wyrobioną pozycję i cieszą się większym zaufaniem klientów niż anonimowe sklepy. Ponadto marketplace’y oferują klientom wiele udogodnień, a za sprawą warunków, jakie muszą spełnić sprzedawcy, aby móc wystawiać na nich swoje produkty, zwiększają poczucie bezpieczeństwa zakupów.

Lepsza widoczność asortymentu

Marketplace’y pomagają odpowiednio wyeksponować produkty. Jeżeli sprzedawca oferuje artykuł w atrakcyjnej cenie, może liczyć na znacznie lepsze pozycjonowanie oferty. Co więcej, możliwe jest zastosowanie płatnych sposobów jej wyróżnienia, np. za pomocą wytłuszczenia czcionki, charakterystycznego koloru lub umieszczenia jej w dobrze widocznym miejscu.

Wady zewnętrznych marketplace’ów

Większa konkurencja

Popularność platform sprzedażowych w naturalny sposób przyciąga wielu retailerów, którym zależy na zwiększeniu zysku i sprzedaży. Tym samym należy poświęcić więcej wysiłku na odpowiednie pozycjonowanie ofert oraz zagwarantowanie lepszych warunków sprzedaży od konkurentów.

Prowizje

Giganci e-commerce nie działają charytatywnie i też muszą zarabiać. Wiąże się to z wprowadzaniem prowizji za każdy wystawiony i/lub zakupiony przez klienta przedmiot. Sprzedawca wystawiający oferty w takich miejscach powinien zatem obliczyć, na ile mu się taka forma sprzedaży opłaca, i czy nie lepiej zamiast tego skorzystać np. z porównywarek cenowych.

Wymagania wobec sprzedawcy

Retailerzy, aby móc sprzedawać za pośrednictwem marketplace’ów, muszą spełniać określone wymagania. Należą do nich np. zdjęcia odpowiedniej jakości czy też wprowadzenie określonych form wysyłki. Najbardziej wyśrubowane wymagania mają specjalne programy partnerskie typu Super Sprzedawca Allegro, w których szczególną uwagę przykłada się do liczby zrealizowanych transakcji, obsługi klienta, czy liczby pozytywnych komentarzy.

Śledzenie cen konkurencji w marketplace’ach

Jak już zostało wspomniane, marketplace’y premiują oferty, które mają ceny dopasowane do możliwości konsumentów oraz realiów rynkowych. Dlatego warto wykorzystać oprogramowanie do monitoringu cen w internecie Szpiegomat, który pozwala na skuteczne śledzenie cen konkurencji, analizę trendów cenowych w danym segmencie rynku, a także szybko i wygodnie zarządzać cenami.

Ponadto Szpiegomat pozwala na automatyzację procesu ustalania cen. Wystarczy wybrać przedział cenowy, w którym chcemy by nasza oferta się mieściła. Następnie ceny naszych produktów będą zmieniane automatycznie, np. w odpowiedzi na obniżkę cen u konkurencji. To sprawia, że ceny w Twoim e-sklepie oraz na marketplace’ach będą zawsze na optymalnym poziomie, a Twoje oferty będą plasowały się na wybranym przez Ciebie miejscu w rankingu cenowym, co pomaga zwiększyć konwersję i sprzedaż.

Jeżeli interesują Cię korzyści wynikające z monitorowania cen, wypróbuj Szpiegomat i umów się na bezpłatne demo.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes