Śledzenie cen w Internecie – na czym polega i jak to zrobić

utworzone przez | Sty 27, 2023 | E-Commerce, Monitoring | 0 komentarzy

Śledzenie cen w Internecie – na czym polega i jak to zrobić

W dzisiejszych czasach rywalizowanie na rynku e-commerce jest coraz trudniejsze. Konkurencja jest liczna i bardzo aktywna, przez co trudno nadążyć za trendami cenowymi i ustalić optymalne ceny produktów. Rozwiązaniem tego problemu jest śledzenie cen konkurencji przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Na czym polega śledzenie cen w Internecie?

Śledzenie cen to proces, podczas którego sprzedawca obserwuje ceny produktów w wybranych e-sklepach, porównywarkach cenowych oraz portalach aukcyjnych. Umożliwia to obiektywne porównanie swojej oferty do innych oraz bycie na bieżąco z wszelkimi zmianami cenowymi. To z kolei pozwala na skuteczne wyprowadzenie kontroferty, aby przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć sprzedać.

Co istotne, śledzenie cen produktów to praktyka, która przynosi korzyści zarówno właścicielom e-sklepów jak i producentom. Różnica polega głównie na celu, który przedsiębiorca pragnie osiągnąć. Sprzedawcy obserwują przede wszystkim konkurencję, aby móc uatrakcyjnić swoje oferty i dorównać kroku innym e-handlowcom. Natomiast producenci i właściciele marek monitorują głównie sieć sprzedaży, żeby upewnić się, czy polityka cenowa jest przestrzegana, a towar dostępny w odpowiednich miejscach i optymalnej liczbie.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Śledzenie cen w e-commerce – dlaczego warto?

Podstawową korzyścią z monitorowania cen w sklepach internetowych jest możliwość lepszego rozeznania się w rynku oraz trendach cenowych. Wiedza na temat sytuacji w branży pomaga podejmować lepsze decyzje biznesowe, gdyż opierają się one na rzetelnej wiedzy, a nie domysłach.

Korzyści dla sprzedawców ze śledzenia cen konkurencji:

 • Możliwość lepszego dopasowania ceny do panujących realiów
 • Analiza cen konkurencji i trendów cenowych
 • Określenie swojej pozycji w rankingu cenowym
 • Zwiększenie zysku i sprzedaży
 • Lepsze zrozumienie strategii cenowej konkurencji
 • Wiedza o asortymencie rywali
 • Błyskawiczne zarządzanie cenami w oparciu o dane na temat cen

Przykładowy wykres przedstawiający trendy cenowe produktu (źródło: Szpiegomat.pl)

'

Analiza swojej pozycji w rankingu cenowym (źródło: Szpiegomat.pl)

Śledzenie cen produktów w Internecie – korzyści dla producentów i marek:

 • Utrzymywanie optymalnej polityki cenowej
 • Wykrywanie naruszeń polityki cenowej oraz sprzedawców, którzy się ich dopuścili
 • Obserwowanie sieci sprzedaży
 • Monitoring dostępności towaru u sprzedawców
 • Śledzenie podobnych produktów innych producentów
 • Wykrywanie podróbek i produktów z szarego importu

System alertów i powiadomień (źródło: Szpiegomat.pl)

Różnice cenowe (źródło: Szpiegomat.pl)

Oprogramowanie do monitoringu cen Szpiegomat oferuje również system automatycznych zmian cen (m.in. dynamic pricing) oraz alertów i powiadomień, które informują użytkownika o najważniejszych wydarzeniach cenowych, które wymagają naszej interwencji.

Jak śledzić ceny konkurencji w Internecie?

Ręczne monitorowanie cen konkurencji niestety nie jest optymalnym rozwiązaniem. Gdy nasz asortyment oraz konkurencja rośnie, możemy mieć duże problemy z nadążaniem za zmianami cen. Jak się okazuje, ceny niektórych produktów mogą się zmieniać nawet kilkanaście razy w ciągu doby. W związku z tym niezbędne jest oprogramowanie, które uprości i przyspieszy ten skomplikowany proces.

Oprogramowanie Szpiegomat pomaga obserwować oferty na bieżąco, gromadząc informacje z dowolnych źródeł internetowych krajowych i zagranicznych.

Aby rozpocząć monitoring cen, wystarczy dostarczyć informacje na temat produktów, które chcemy śledzić oraz miejsc, z których mają pochodzić dane. Resztą zajmie się Szpiegomat, który za sprawą zaawansowanych algorytmów (m.in. Machine Learning i Smart Matching) zgromadzi, dopasuje oraz zweryfikuje informacje na temat obserwowanych ofert.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat śledzenia cen konkurencji lub sieci sprzedaży, skontaktuj się z nami i umów na darmowe demo. Nasi konsultanci podpowiedzą w jaki sposób wykorzystać potencjał monitoringu cen, aby efektywnie zwiększyć zysk i sprzedaż.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes