Śledzenie cen w internecie – na czym polega i jak to zrobić

utworzone przez | Sie 4, 2021 | E-Commerce, Monitoring | 0 komentarzy

Śledzenie cen w internecie – na czym polega i jak to zrobić

W dzisiejszych czasach rywalizowanie na rynku e-commerce jest coraz trudniejsze. Konkurencja jest liczna i bardzo aktywna, przez co trudno nadążyć za trendami cenowymi i ustalić optymalne ceny produktów. Rozwiązaniem tego problemu jest śledzenie cen konkurencji przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Na czym polega śledzenie cen produktów?

Śledzenie cen to proces, podczas którego sprzedawca obserwuje ceny produktów w wybranych e-sklepach, porównywarkach cenowych oraz portalach aukcyjnych. Umożliwia to obiektywne porównanie swojej oferty do innych oraz bycie na bieżąco z wszelkimi zmianami cenowymi. To z kolei pozwala na skuteczne wyprowadzenie kontroferty, aby przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć sprzedać.

Co istotne, śledzenie cen produktów to praktyka, która przynosi korzyści zarówno właścicielom e-sklepów jak i producentom. Różnica polega głównie na celu, który przedsiębiorca pragnie osiągnąć. Sprzedawcy obserwują przede wszystkim konkurencję, aby móc uatrakcyjnić swoje oferty i dorównać kroku innym e-handlowcom. Natomiast producenci i właściciele marek monitorują głównie sieć sprzedaży, żeby upewnić się, czy polityka cenowa jest przestrzegana, a towar dostępny w odpowiednich miejscach i optymalnej liczbie.


Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Dlaczego warto monitorować ceny w internecie?

Podstawową korzyścią z monitorowania cen jest możliwość lepszego rozeznania się w rynku oraz trendach cenowych. Wiedza na temat sytuacji w branży pomaga podejmować lepsze decyzje biznesowe, gdyż opierają się one na rzetelnej wiedzy, a nie domysłach.

Korzyści dla sprzedawców:

Możliwość lepszego dopasowania ceny do panujących realiów

Analiza cen konkurencji i trendów cenowych

Określenie swojej pozycji w rankingu cenowym

Zwiększenie zysku i sprzedaży

Lepsze zrozumienie strategii cenowej konkurencji

Wiedza o asortymencie rywali

Błyskawiczne zarządzanie cenami w oparciu o dane na temat cen

Przykładowy wykres przedstawiający trendy cenowe produktu (źródło: Szpiegomat.pl)

'

Analiza swojej pozycji w rankingu cenowym (źródło: Szpiegomat.pl)

Korzyści dla producentów:

Utrzymywanie optymalnej polityki cenowej

Wykrywanie naruszeń polityki cenowej oraz sprzedawców, którzy się ich dopuścili

Obserwowanie sieci sprzedaży

Monitoring dostępności towaru u sprzedawców

Śledzenie podobnych produktów innych producentów

Wykrywanie podróbek i produktów z szarego importu

System alertów i powiadomień (źródło: Szpiegomat.pl)

Różnice cenowe (źródło: Szpiegomat.pl)

Oprogramowanie do monitoringu cen Szpiegomat oferuje również system automatycznych zmian cen (m.in. dynamic pricing) oraz alertów i powiadomień, które informują użytkownika o najważniejszych wydarzeniach cenowych, które wymagają naszej interwencji.

Jak szybko śledzić ceny w sklepach internetowych?

Ręczne monitorowanie cen niestety nie jest optymalnym rozwiązaniem. Gdy nasz asortyment oraz konkurencja rośnie, możemy mieć duże problemy z nadążaniem za zmianami cen. Jak się okazuje, ceny niektórych produktów mogą się zmieniać nawet kilkanaście razy w ciągu doby. W związku z tym niezbędne jest oprogramowanie, które uprości i przyspieszy ten skomplikowany proces.

Oprogramowanie Szpiegomat pomaga obserwować oferty na bieżąco, gromadząc informacje z dowolnych źródeł internetowych krajowych i zagranicznych.

Aby rozpocząć monitoring cen, wystarczy dostarczyć informacje na temat produktów, które chcemy śledzić oraz miejsc, z których mają pochodzić dane. Resztą zajmie się Szpiegomat, który za sprawą zaawansowanych algorytmów (m.in. Machine Learning i Smart Matching) zgromadzi, dopasuje oraz zweryfikuje informacje na temat obserwowanych ofert.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat śledzenia cen konkurencji lub sieci sprzedaży, skontaktuj się z nami i umów na darmowe demo. Nasi konsultanci podpowiedzą w jaki sposób wykorzystać potencjał monitoringu cen, aby efektywnie zwiększyć zysk i sprzedaż.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes