Rabaty i promocje – jak je robić, żeby zarobić?

utworzone przez | paź 30, 2023 | E-Commerce, Porady | 0 komentarzy

Rabaty i promocje – jak je robić, żeby zarobić?

Wpisując w wyszukiwarkę nazwy popularnych sklepów często pojawia się propozycja „nazwa_sklepu kod rabatowy”. Faktem jest, że internauci często szukają różnego typu promocji oraz zniżek, dzięki którym mogą zaoszczędzić na zakupach. Coraz więcej e-sklepów decyduje się na tego typu działania, aby zwiększyć swój zasięg oraz udział w rynku. Oferowanie klientom różnych rabatów nie zawsze jest jednak gwarantem sukcesu.

Rodzaje rabatów i promocji

W świecie e-commerce istnieje wiele różnych rodzajów rabatów i promocji, które sklepy online mogą wykorzystać, aby zwiększyć swoją sprzedaż i zainteresowanie marką. Oto kilka popularnych typów:

  1. Rabaty Procentowe: To obniżki cen wyrażone w procentach. Na przykład, 20% zniżki na wybrane produkty.
  2. Rabaty Kwotowe: Obniżki cen wyrażone w konkretnych kwotach, np. 50 zł zniżki przy zakupie powyżej 300 zł.
  3. Kody Rabatowe: Specjalne kody, które klienci mogą wprowadzić podczas finalizowania zakupu, aby uzyskać zniżkę.
  4. Promocje „Kup Jeden, Drugi za Pół Ceny”: Promocje, które oferują zniżki na drugi produkt przy zakupie pierwszego.
  5. Darmowa Wysyłka: Oferta darmowej dostawy przy spełnieniu określonych warunków, na przykład przy zakupach powyżej określonej kwoty.
  6. Promocje Sezonowe: Rabaty oferowane w określonych porach roku lub świętach.
  7. Programy Lojalnościowe: Programy, które oferują zniżki lub inne korzyści stałym klientom.

Każda z tych promocji może być wykorzystana w różnych celach, takich jak zwiększenie sprzedaży, pozyskanie nowych klientów czy pozbycie się nadmiernych zapasów. Kluczem jest znalezienie właściwego rodzaju promocji, która będzie odpowiadała Twoim celom biznesowym oraz potrzebom i oczekiwaniom Twoich klientów.

Kiedy zaoferować rabat?

Zanim zaczniesz przygotowania do organizacji promocji, pomyśl o tym, co chcesz przez nią osiągnąć. Postaw sobie cele i mierz wyniki Twoich działań. Zastanów się, czy chcesz wyprzedać pozostałości na magazynie, przyciągnąć nowych klientów, zwiększyć sprzedaż lub zainteresowanie sklepem. A może chcesz zaprosić nieaktywnych klientów do ponownego zakupu? Zastanów się także, czy udzielić promocji na cały asortyment, czy tylko na jego część. Nie warto przeceniać produktów, które sprzedają się dobrze w regularnej cenie. Każde Twoje działanie w tym zakresie powinno być przemyślane i uzasadnione. Nigdy nie rób bezzasadnych promocji „ot tak”.

Jak informować o rabatach i promocjach?

Gdy ustaliłeś już cel promocji, wybierz sposób, w jaki poinformujesz klientów o możliwości skorzystania z rabatu. Rozwiązań jest kilka, a ich wykorzystanie zależy od budżetu, posiadanych przez Ciebie danych o klientach oraz oczywiście założeniach samej oferty rabatowej.

1. Użyj newslettera

Newsletter to bardzo popularne, stosunkowo tanie i często wykorzystywane do promocji narzędzie. Dzięki niemu trafisz do osób, które robiły już kiedyś zakupy w Twoim sklepie, bądź są potencjalnie zainteresowani Twoim asortymentem. Używając tego narzędzia możesz zaprosić nieaktywnych klientów do ponownych zakupów. Udzielenie rabatu będzie zachętą, aby zainteresowali się Twoimi produktami. Nie zapomnij o chwytliwym tytule wiadomości – klienci uwielbiają promocje i zniżki, więc aby zwiększyć wskaźnik otwieralności nie zapomnij wspomnieć o tym już w samym nagłówku.

2. Wyślij SMS

Posiadasz numer telefonu do klienta? Wykorzystaj go! Coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na taki sposób informowania klientów o swoich promocjach. Mimo, że nie jest łatwo zmierzyć skuteczność działań takich kampanii, to prawdopodobieństwo przeczytania SMS-a przez klienta jest większe, niż w przypadku zwykłego emaila.

3. Użyj mediów społecznościowych

Media społecznościowe to potęga, której nie można ignorować. Ludzie dzielą się ze swoimi znajomymi interesującymi ich informacjami. Udostępniając tam kod rabatowy lub informacje o promocji, nie tylko zwiększysz ilość zamówień, lecz także pozyskasz nowych obserwatorów. Nowe osoby, które polubią Twoją stronę, to potencjalni klienci do których w przyszłości będziesz mógł kierować swoją ofertę.

4. Wypromuj rabat na stronie sklepu

Umieść informacje o niższych cenach na stronie swojego sklepu. Wybierz miejsce, które będzie dobrze widoczne dla odwiedzających. Niech każdy, kto odwiedzi stronę Twojego sklepu wie, że może zakupić dane produkty taniej. Dodatkowo, pozytywnie zaskoczysz klientów, którzy trafili na stronę przez przypadek. Może okazać się, że produkt, którym się interesują jest w promocji. Klient będzie cieszyć się niższą ceną, a Ty dobrym wizerunkiem w jego oczach.

5. Dołącz kupon do zamówienia

Jeśli chcesz, aby klient po zakupie szybko powrócił do Twojego sklepu, dołącz mu kupony zniżkowe wraz z zamówionym przez niego towarem. Jest to prosty i często stosowany ruch przez internetowych sprzedawców. Możesz zaproponować skorzystanie z obecnych promocji, lub spersonalizuj ofertę pod danego klienta. Jeśli właśnie zakupił nowy telefon, to zaproponuj mu rabat na dodatkowe akcesoria, takie jak pokrowiec, szkło na wyświetlacz lub kartę pamięci.

6. Strony promujące rabaty i wyprzedaże

Ostatnimi czasy, coraz większą popularnością wśród Internatów cieszą się serwisy promujące wyprzedaże i kody rabatowe do e-sklepów. Konsumenci często odwiedzają tego typu strony w poszukiwaniu ciekawych okazji i równie często decydują się na zakup. Umieszczenie w takich serwisach swojej oferty może znacznie zwiększyć ruch w Twoim sklepie. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, szczegółowo zapoznaj się z regulaminem strony, statystykami odwiedzin oraz kosztami, jakie będziesz musiał ponieść w ramach takiej współpracy.

Ile powinna trwać promocja?

Czas trwania promocji to również bardzo ważny czynnik wpływający na sukces Twoich działań. Jest kilka różnych podejść do tej kwestii. Niektóre sklepy tworzą promocje trwające ponad miesiąc, a inne organizują je tylko na kilka godzin. Wszystko zależy od specyfiki i celu udzielenia rabatu. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie organizacja promocji trwającej od 3 do 7 dni. Jeśli rabat jest dostępny zbyt długo, to potencjalnie więcej osób może z niego skorzystać. Niektórzy klienci mogą jednak odkładać decyzje o zakupie tak długo, aż w końcu i tak go nie dokonają. Krótsze promocje działają psychologicznie na klientów. Mają oni poczucie, że mogą coś stracić, więc działają pod presją i dokonują zakupu bez większego przemyślenia.

Ryzyko nadmiernych obniżek cen

Rabaty i niższe ceny to działania, którymi zwiększysz zainteresowanie swoją ofertą. Rozważnie planuj promocje oraz czas ich trwania. Nie przyzwyczajaj klientów do tego, że zawsze będą oni mogli kupować w Twoim sklepie po niższych cenach. Danie rabatu ma być impulsem do robienia cyklicznych zakupów, a nie wyczekiwania na kolejną promocję. Częste organizowanie wyprzedaży nie buduje lojalności, lecz sprawia, że klienci stają się roszczeniowi i oczekują kolejnych, jeszcze bardziej atrakcyjnych ofert. Jeśli chcesz budować bazę lojalnych klientów, to stwórz dobry program partnerski, który będzie zachęcał do regularnego kupowania właśnie u Ciebie.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes