Monitoring cen w 2023 roku: Dla kogo i po co?

utworzone przez | lis 2, 2023 | Porady | 0 komentarzy

Monitoring cen w 2023 roku: Dla kogo i po co?

E-commerce dynamicznie się rozwija, a konkurencja w sieci nigdy nie była tak duża. Kluczem do sukcesu w dzisiejszym zatłoczonym świecie handlu online jest nie tylko jakość produktu czy szybkość dostawy, ale również optymalna strategia cenowa. W tym kontekście pojawia się pytanie: jak skutecznie dostosować ceny do bieżącej sytuacji na rynku, nie tracąc jednocześnie na rentowności? Odpowiedź brzmi: dzięki monitoringowi cen.

Czy monitoring cen online w 2023 ma sens?

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na samo doświadczenie z jakim wiążą się zakupy w Internecie. Na znaczeniu zyskują takie cechy transakcji jak wygoda i czas realizacji zamówienia, czy profesjonalny kontakt z klientem. Niemniej dla 46% ankietowanych osób (raport Gemius “E-commerce w Polsce 2023″) to wciąż cena pozostaje najważniejszym czynnikiem, według którego dokonują wyboru e-sklepu. Z kolei 42% kupujących wskazuje niskie ceny dostawy jako czynnik przesądzający o wyborze sklepu internetowego. Wciąż niezwykle ważne, choć na dalszym miejscu są wcześniejsze pozytywne doświadczenia zakupowe z danym sprzedawcą (36%).

Tłumaczy to rosnącą popularność porównywarek cen, na których internauci wyszukują najbardziej odpowiadających ich potrzebom ofert. Przykładowo Ceneo.pl może pochwalić się obecnie 17 milionami użytkowników miesięcznie. To ogromna pula potencjalnych klientów. Ceny są w tym przypadku o tyle ważne, że mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie ofert na porównywarkach.

To wszystko sprawia, że trudno obecnie wyobrazić sobie dobrze funkcjonującą sprzedaż internetową bez wykorzystania potencjału drzemiącego w monitorowaniu cen.

Po co jest monitoring cen?

Sprzedaż internetowa pozwala dotrzeć do większej grupy potencjalnych nabywców niż kiedykolwiek przedtem. Oprócz oczywistych zalet tej sytuacji, warto pamiętać o wyzwaniach z jakimi się wiąże. Niezbędne jest między innymi odpowiednie dostosowanie cen względem konkurencji oraz badanie dostępności oferowanych produktów w Internecie. Ręczne obserwowanie cen jest niezwykle trudne ze względu na ich dynamiczne zmiany oraz samą wielkość rynku. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie price intelligence, czyli monitoringu cen za pomocą oprogramowania.

Monitoring cen to proces systematycznego śledzenia i analizowania cen produktów oferowanych przez konkurencję w celu optymalizacji własnej strategii cenowej. Nie chodzi tu jedynie o zbieranie danych, ale o głęboką analizę, która pozwala na zrozumienie rynku, identyfikację trendów i szybkie reagowanie na zmieniające się warunki. W dobie e-commerce, gdzie ceny mogą się zmieniać z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę, monitorowanie cen staje się nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne dla każdego, kto chce być konkurencyjny. Dzięki nowoczesnym technologiom i narzędziom, proces ten jest bardziej precyzyjny i efektywny niż kiedykolwiek wcześniej.

Dla kogo przeznaczony jest monitoring cen?

Choć mogłoby się wydawać, że monitoring cen jest narzędziem przydatnym wyłącznie dla dużych korporacji i sieci handlowych, to w rzeczywistości korzystanie z niego ma sens dla każdego przedsiębiorcy działającego w e-commerce. Sklepy internetowe, niezależnie od wielkości, mogą dzięki monitorowaniu cen lepiej dostosowywać swoją ofertę do bieżących warunków rynkowych i być bardziej konkurencyjne. Dostawcy i producenci zyskują natomiast narzędzie do optymalizacji marży, obserwując, jak ich produkty są cenione przez różne kanały dystrybucji. Analitycy rynku, z kolei, mogą wykorzystywać zebrane dane do prognozowania cen, analizy trendów oraz planowania strategii cenowej. Krótko mówiąc, monitoring cen to klucz do sukcesu dla każdego, kto chce skutecznie konkurować na rynku e-commerce.

Monitorowanie cen dla producentów

Wykorzystanie monitoringu cen dla producentów obejmuje przede wszystkim ochronę marki oraz jej polityki cenowej. Narzędzia takie jak Szpiegomat umożliwiają im wgląd w sytuację na rynku oraz wpływają na efektywność ich strategii cenowych. Na podstawie danych z monitoringu producent dowie się kto i w jakich cenach sprzedaje jego produkty oraz jaka jest dostępność towaru u danego sprzedawcy.

Zobaczy również jakie inne marki są oferowane przez sprzedawców i jaki jest udział jego asortymentu w wirtualnej półce. Analiza cen dla producentów pozwoli określić czy nie dochodzi do nadużyć cenowych w poszczególnych kanałach dystrybucji. Bardzo duża obniżka cen poniżej sugerowanego przez producenta progu minimalnego może przyczynić się do wielu problemów, takich jak psucie rynku, ograniczenie kanałów dystrybucji, a nawet nieumyślne niszczenie prestiżu marki (produkty tańsze mogą kojarzyć się klientom z niższą jakością). Właśnie dlatego potrzebna jest nieustanna analiza cen i systematyczne reagowanie na sytuację na rynku.

Producenci mogą wykorzystać monitoring cen również po to, aby porównać ceny produktów z innymi markami.  Rzeczywiste ceny na rynku mogą mocno odbiegać od tych, które znajdują się w oficjalnych katalogach.

Monitorowanie cen dla sprzedawców

Sprzedawcy mogą zastosować monitoring cen m.in. po to, by lepiej poznać rywali i być na bieżąco z ich działaniami. Monitoring cen dla sprzedawców pozwala zebrać informacje na temat konkurencyjnych ofert, cen oraz dostępności produktów, dzięki czemu można natychmiast dostosować swoją ofertę do szybko zmieniającego się rynku.

Ponadto narzędzie to pozwala uniknąć częstych błędów, takich jak sprzedawanie towaru po zbyt niskiej cenie, a także pozyskać cenne informacje i wskazówki, które pomogą je wyeliminować. Przedsiębiorczy sprzedawca dostrzeże również szanse na zwiększenie sprzedaży i zysków; na przykład poprzez zwiększenie marży na produkty, które dostępne są wyłącznie u niego, lub zastosowanie niewielkiej obniżki, aby pojawić na wybranej pozycji w rankingu cenowym. Oprogramowanie Szpiegomat oferuje system powiadomień, dzięki któremu przedsiębiorca nie przegapi potencjalnych szans na zysk oraz błędów cenowych.

Również takie funkcje jak automatyzacja zarządzania cenami mogą okazać się nieocenionymi sprzymierzeńcami w osiągnięciu celu sprzedażowego. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ilość czasu i zasobów, które pochłania ręczne wprowadzanie zmian.

Dlaczego warto korzystać z monitoringu cen?

Narzędzia takie jak Szpiegomat pozwalają w wygodny sposób monitorować ceny, dostępność i koszty wysyłki produktu. Analizują one dane z porównywarek cenowych, stron aukcyjnych, a także sklepów internetowych konkurencji. Co więcej, umożliwiają one także śledzenie historii cen produktów, co umożliwia analizę trendów cenowych oraz pomaga upewnić się, którzy sprzedawcy najbardziej za nie odpowiadają.

Warto pamiętać, że śledzenie ofert konkurencji nie tylko pomoże zyskać nad nią przewagę, ale również może pomóc producentom uniknąć wojen cenowych, które mają zgubny wpływ na rynek.

Monitoring cenowy wskazuje ponadto słabe punkty twojej strategii cenowej oraz zwraca uwagę na ewentualne zagrożenia dla prowadzonego projektu oraz szanse rynkowe. Umiejętne wykorzystanie tej wiedzy pozwoli ci uniknąć sytuacji, w której błędy cenowe ograniczałyby twój potencjalny zysk.

Internet co prawda zwiększył możliwości dotarcia do nowych klientów, ale wraz z nimi wzrosła konkurencja. Wydaje się, że sprawne funkcjonowanie na rynku e-commerce jest obecnie coraz trudniejsze, co zauważa coraz więcej producentów i sprzedawców decydujących się na wykorzystanie price intelligence w swoich strategiach cenowych. Trudno wyobrazić sobie prostsze, a jednocześnie wydajniejsze rozwiązanie, które pozwoli otrzymać kontrolę nad siecią sprzedaży i być na bieżąco zarówno z realiami rynku, jak i potrzebami klientów.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes