Monitoring cen w Internecie – czy warto go stosować?

utworzone przez | wrz. 3, 2020 | Porady | 0 komentarzy

Monitoring cen w Internecie – czy warto go stosować?

Ręczne monitorowanie cen konkurencji przynosi wiele korzyści, takich jak lepsze zorientowanie w rynku lub możliwość zmiany cen w odpowiedzi na działania rywali. Niestety proces ten jest czasochłonny i ma istotne ograniczenia. Dedykowane narzędzia do monitoringu cen eliminują ten problem, zapewniając szereg dodatkowych możliwości, które są nieosiągalne dla tych, którzy śledzą ceny ręcznie.

Aby móc szczegółowo mówić o zaletach monitorowania cen konkurencji, należy najpierw zaznaczyć, że producenci oraz sprzedawcy internetowi korzystają z niego w różnych celach. W momencie gdy znamy potrzeby użytkowników, możemy określić, czy (i w jaki sposób) śledzenie cen je realizuje.

E-handlowcy: stosują monitoring cen, aby być na bieżąco z trendami cenowymi, cenami konkurencji, oraz żeby jak najszybciej reagować na ich zmiany.

Producenci: monitoring cen umożliwia im wykrywanie ofert, których ceny znacząco odbiegają od sugerowanych, co przyczynia się do zaniżania wartości produktu w oczach konsumenta oraz zmniejszenia prestiżu marki.

Zalety monitorowania cen 

 • lepsze zorientowanie w rynku – śledzenie ofert konkurencji to świetna okazja do zapoznania się z bieżącą sytuacją rynkową. Dzięki monitorowaniu cen e-przedsiębiorcy wiedzą nie tylko jakie produkty oferuje konkurencja, ale także jaka jest ich cena oraz dostępność.
 • śledzenie zmian cen konkurencji – e-sprzedawcy, którym zależy na dobrze prosperującej firmie, powinni być wyczuleni na wszelkie zmiany, które mogą potencjalnie wymagać ich interwencji. Śledzenie cen rywali sprawia, że retailerzy mogą skutecznie walczyć o znalezienie się w czołówce rankingu cenowego lub bezpiecznie zwiększyć marżę, gdy oferują produkt taniej od konkurencji.
 • wykrywanie trendów cenowych – śledząc ceny  przez odpowiednio długi czas, będziemy mogli wykryć większe trendy i dostosować do nich swoje działania i strategię cenową. Przykładowo, można zauważyć jak kształtują się ceny przyrządów do ćwiczeń w trakcie pandemii albo jak okres przedświąteczny wpływa na ceny poszczególnych kategorii produktowych.
 • wykrywanie naruszeń polityki cenowej – Dużym wyzwaniem dla producentów i marek jest zaniżanie cen przez retailerów. Monitoring cen pozwala zaobserwować, którzy sprzedawcy wystawiają produkty w cenie znacznie odbiegającej od sugerowanej przez producenta. Jest to niezwykle ważne, gdyż zacięta walka na ceny może przerodzić się w wojnę cenową, która ma fatalny skutek dla branży.
 • wykrywanie produktów z szarego importu – jest to istotna korzyść dla producentów i marek, którym zależy na zarówno na zysku, jak i odpowiednim wizerunku. Kiedy jakaś oferta ma znacznie zaniżoną cenę, niewykluczone, że mamy do czynienia z produktem pochodzącym z nieautoryzowanego źródła lub podróbką, co przekłada się m.in. na zmniejszenie wartości artykułu w oczach konsumenta.

Wady monitorowania cen

Problemy związane z monitoringiem cen dotyczą przede wszystkim niedogodności wynikających z ręcznego śledzenia i analizowania cen, gdyż  proces ten pochłania wiele czasu oraz zasobów.

 • Rynek e-commerce jest większy niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli prowadzisz średnie lub duże przedsiębiorstwo, z pewnością wiesz, że konkurencja jest ogromna. To sprawia, że zbieranie informacji na temat cen rywali zabiera mnóstwo czasu.
 • Sytuacja komplikuje się szczególnie w przypadku tych branż, w których zmiany są najbardziej dynamiczne. Czasami ceny mogą ulegać zmianom nawet kilka razy w ciągu dnia. W takim przypadku efektywne zarządzanie cenami jest praktycznie niemożliwe.
 • Problemem może być również nadmierne poleganie na obniżkach cen. Zbyt duże i częste obniżki nie są optymalnym rozwiązaniem, gdyż przyczyniają się do wspomnianej już wojny cenowej.

Na szczęście specjalistyczne narzędzia dedykowane, takie jak Szpiegomat, pozwalają wyeliminować powyższe niedogodności, a także oferują liczne korzyści, których nie zapewnia ręczne sprawdzanie cen.

Jak wyciągnąć maksimum korzyści z monitoringu cen?

 • Narzędzie do monitoringu cen błyskawicznie zbiera ogromne ilości danych na temat ofert konkurencji i przedstawia je w przejrzystej formie, co maksymalnie upraszcza i przyspiesza proces analizy cen.
 • Szpiegomat dysponuje systemem dynamic pricing, który automatycznie zmienia nasze ceny w oparciu o działania konkurencji oraz nasze wytyczne. Przykładowo możemy dostosować automatykę cenową w taki sposób, by sprzedawany przez nas produkt zawsze znajdował się w pierwszej trójce najtańszych ofert.
 • Zarządzanie cenami przy pomocy oprogramowania jest dużo prostsze i bezpieczniejsze. Możemy ustalić minimalny próg cenowy, poniżej którego nie chcemy sprzedawać danego produktu. Dzięki temu mamy pewność, że ceny będą zmieniane automatycznie, ale nigdy nie spadną do takiego poziomu, by sprzedaż przestała nam się opłacać.
 • Producenci i marki z pewnością docenią możliwość niezwykle prostego wykrywania naruszeń polityki cenowej, dzięki której dowiedzą się, którzy sprzedawcy jako pierwsi zaczęli zaniżać ceny.
 • Inteligentny system sugestii i ostrzeżeń na bieżąco podpowiada, jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć błędów cenowych oraz wykorzystać szanse na większy zysk i sprzedaż.

Jak widać, ręczne monitorowanie cen, pomimo licznych zalet, potrafi być czasochłonne i uciążliwe. Dlatego też warto skorzystać z narzędzi, które dają możliwości nieosiągalne dla osób śledzących ceny własnoręcznie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób Szpiegomat może pomóc Twojej firmie, skontaktuj się z nami i wypróbuj bezpłatne demo. Nasz konsultant wyjaśni Ci działanie Szpiegomatu oraz podpowie, jak wykorzystać jego możliwości w celu maksymalizacji zysku i sprzedaży.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes