Jakie formy dostawy oferować w sklepie internetowym?

utworzone przez | Gru 7, 2021 | E-Commerce | 0 komentarzy

Jakie formy dostawy oferować w sklepie internetowym?

Jeśli chcielibyśmy określić rynek e-commerce jednym słowem, świetnym kandydatem byłoby „zróżnicowanie”. Świat sprzedaży internetowej obfituje w miliony sklepów, miliardy produktów oraz tysiące pomysłów i strategii na rozwój. Nie inaczej jest w przypadku form dostawy, jakie sprzedawcy mogą oferować swoim klientom. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

Dlaczego warto oferować różne formy wysyłki?

Jak wynika z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2021”, klienci cenią sobie zróżnicowane formy dostawy. Pomimo faktu, że na liście znajdziemy zdecydowanego lidera popularności (dostawa do Paczkomatu InPost), nie możemy zignorować pozostałych metod na dostarczenie zakupów. Każdy klient ma własne, indywidualne potrzeby, którym sprzedawca powinien sprostać. Przykładowo odbiór z Paczkomatu jest problematyczny dla z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Z kolei dostawa kurierem wymaga pewności, że w momencie dostawy towaru będziemy pod wskazanym adresem, co nie zawsze jest łatwe do przewidzenia. Sprzedawcy powinno zależeć na udostępnieniu jak najszerszego wachlarza opcji dostaw, aby to sam klient zdecydował, które rozwiązanie sprawdzi się w jego przypadku najlepiej.

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2021” (Gemius)

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2021” (Gemius)

Jakie formy dostawy warto oferować w swoim sklepie?

Paczkomaty InPost

W czasie pandemii to właśnie ta forma wysyłki najbardziej zyskała na znaczeniu. Firma Rafała Brzoski doskonale wpasowała się w czas pandemii i spowodowany nią trend dostaw bez kontaktu fizycznego. Z perspektywy klienta to forma szybka i niezwykle wygodna, ponieważ paczkę można odebrać w dowolnej porze dnia i nocy. Klient nie musi zatem zastanawiać się, czy zdąży wrócić z pracy i złapać listonosza lub kuriera.


Warto również zwrócić uwagę na to, że InPost nieustannie stara się wprowadzać nowe usprawnienia tego systemu. Obecnie możliwe jest otwieranie Paczkomatu bez konieczności wpisywania kodu i dotykania panelu. Dodano również udogodnienia dla osób, które mają problemy z sięgnięciem do wyżej położonych komór. Teraz osoby starsze, niskorosłe, bądź poruszające się na wózkach mogą wybrać dostawę do półek znajdujących się na dole Paczkomatu.

Dostawa kurierska

Wielu klientom zależy na czasie i dostarczeniu paczki prosto do rąk, dlatego też dostawa kurierska jest niezbędną opcją w każdym profesjonalnym e-sklepie. Zaletą tej formy dostawy jest nie tylko szybkość, ale również fakt, że konsument w razie konieczności może skontaktować się z kurierem, a do tego nie musi wychodzić z domu by odebrać swoje zamówienie. Obecnie firmy kurierskie oferują również śledzenie zamówienia, co z pewnością jest mile widziane przez konsumentów.

ORLEN Paczka (kiedyś paczka w RUCH-u)

To idealna forma dostawy, jeśli klient chce odebrać paczkę w drodze, np. wracając z pracy. ORLEN posiada ponad 6000 punktów odbioru, obejmujące automaty paczkowe, stacje ORLEN, sklepy i kioski RUCH. Duża liczba placówek, w których można odebrać paczkę, w połączeniu z dostawą do dwóch dni, sprawiają, że warto uwzględnić tę opcję w swoim e-sklepie.

Dostawa pocztą

Poczta Polska oraz podpadający pod nią kurier Pocztex oferują szeroki zakres usług. Ceny są zróżnicowane, a sama dostawa obejmuje dostawę do domu lub jednego z 17000 punktów odbioru. Współpraca z Pocztex pozwala również na integrację oprogramowania swojej firmy z aplikacją mobilną Poczty Polskiej, co jest dodatkowym argumentem za wprowadzeniem tej formy dostawy.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Odbiór osobisty

Na koniec mamy metodę, która nie jest dla każdego, ponieważ nie każdy sklep internetowy ma swój punkt stacjonarny, w którym można byłoby przyjmować klientów. Jeżeli jednak Twoja firma ma tę możliwość, warto ją rozważyć. Odbiór osobisty jest bardzo wygodny. Pozwala klientom zobaczyć produkt na żywo, a także – jeżeli prowadzimy sprzedaż stacjonarną – przy okazji umożliwia nam sprzedaż dodatkowych produktów.

Formy dostawy i ceny

Z punktu widzenia klienta i sprzedawcy niezwykle istotny jest fakt, że poszczególne formy wysyłki mogą znacznie różnić się od siebie ceną. To właśnie koszty wysyłki towaru są jednym z najważniejszych czynników zakupowych według raportu Gemius. Dlatego konieczne jest odpowiednie zarządzanie cenami oraz orientowanie się w kosztach wysyłki konkurencji. Najlepszą metodą na monitorowanie cen konkurencji (w tym również kosztów wysyłki) oraz skutecznego kształtowania cen własnych produktów jest narzędzie do monitoringu cen, takie jak Szpiegomat.

Monitorowanie cen przy użyciu Szpiegomatu jest bardzo proste. Wystarczy wybrać branżę, produkty oraz sprzedawców, których pragniemy obserwować. Dzięki zaawansowanym algorytmom Machine Learning oraz Smart Matching Szpiegomat indeksuje wybrane produkty i weryfikuje dane, a następnie przedstawia je w formie przejrzystych raportów i wykresów. Z kolei z poziomu panelu głównego możemy dostrzec najważniejsze wydarzenia cenowe wraz z propozycjami działań, dzięki którym wykorzystamy szanse cenowe i unikniemy poważnych błędów w stylu niepotrzebnego tracenia części marży.

Jeżeli interesuje Cię monitoring cen i zastanawiasz się, czy stosowanie go jest właściwym rozwiązaniem dla Twojej firmy, wypróbuj nasze bezpłatne demo. Nasi konsultanci szczegółowo objaśnią Ci działanie Szpiegomatu, a także podpowiedzą, w jaki sposób z niego korzystać, aby Twoja firma osiągnęła jak najlepsze efekty, zwiększając zysk i sprzedaż.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes