Jak monitorować ceny książek?

utworzone przez | Cze 14, 2021 | E-Commerce, Monitoring, Porady | 0 komentarzy

Jak monitorować ceny książek?

Pomimo niezadowalającego poziomu czytelnictwa w Polsce, sprzedaż książek w internecie zyskuje na popularności. Istnieją jednak czynniki, które utrudniają e-sprzedawcom ręczne monitorowanie cen produktów z tej branży, np. wydanie (papierowe, ebook, audiobook) czy oprawa. Zatem w jaki sposób można skutecznie śledzić ceny konkurencji bez obaw o popełnienie błędów cenowych? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.

Branża księgarska w Polsce

O ile poziom czytelnictwa w Polsce już od kilku lat pozostaje na niezadowalającym poziomie, o tyle książek wydaje się coraz więcej. Według raportu przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową, w 2019 roku otrzymała ona 36 138 nowych publikacji, czyli o 6,5% więcej niż przed rokiem, prawie dobijając do rekordu ustanowionego w roku 2017.

Tym, co niepokoi wielu przedstawicieli branży księgarskiej jest szeroko komentowana ustawa o jednolitej cenie książek. Jeżeli zostałaby ona wprowadzona, maksymalny rabat jaki sprzedawcy mogliby przyznawać sprzedawanym tytułom przez rok od premiery wynosiłby 5%. Zdecydowanie ogranicza to możliwości konkurowania ceną, pamiętajmy jednak, że mówimy tutaj jedynie o nowościach wydawniczych. W przypadku tych publikacji, od których premiery minęło co najmniej 12 miesięcy zasady będą takie jak dotychczas.

W dzisiejszym artykule rozpatrujemy szeroko pojętą branżę księgarską. Znajdziemy w niej między innymi takie produkty jak:

 • książki (naukowe, literatura faktu, beletrystyka, albumy, poezja)
 • gazety
 • magazyny
 • komiksy i manga
 • audiobooki
 • e-booki
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Monitoring cen książek, komiksów i audiobooków – na co należy uważać?

Systematyczne śledzenie cen poszczególnych tytułów bywa bardzo skomplikowane. Ze względu na ilość publikacji oraz częstotliwość zmian cen, ręczne monitorowanie mija się z celem. Zwłaszcza że należy zwracać uwagę na wiele czynników, które utrudniają skuteczne porównanie produktów.

Wiele książek może pochwalić się licznymi wydaniami, które różnią się okładką, oprawą, rozmiarem czy choćby wprowadzonymi poprawkami. Należy również rozróżniać je od e-booków i audiobooków, których okładki mogą wyglądać niemal identycznie jak wydanie papierowe. To wszystko sprawia, że śledzenie konkurencji oraz porównanie się z nimi jest znacząco utrudnione.

Z perspektywy sprzedawcy internetowego bardzo ważna jest również wiedza o dostępności towaru u konkurencji. Wielu czytelników kupuje książki w sieci w większej ilości, aby np. zaoszczędzić na kosztach wysyłki. Ponadto sporo księgarni oferuje pakiety promocyjne, gdzie cena z jeden egzemplarz jest niższa niż gdybyśmy kupowali go oddzielnie. Klient często woli zrobić większe zakupy w jednym sklepie, zamiast kupować poszczególne tytuły w różnych sklepach, co zwiększa koszt wysyłki oraz zmusza konsumenta do odbierania ich kilka razy.

Dlatego też w celu monitorowania cen warto wykorzystać specjalistyczne narzędzie, takie jak Szpiegomat. Pozwala on zapoznać się z sytuacją rynkową i trendami cenowymi, rozpoznając jednocześnie produkty na podstawie takich czynników jak:

 • Tytuły
 • Kody ISBN i EAN
 • Ceny
 • Kategorie
 • Liczba stron
 • Oprawa
 • Wydanie
 • Zestawy
 • Dostępność towaru
 • Koszt i czas dostawy
empik
Źródło: empik.com

allegro harry potter
Źródło: Allegro.pl

Jak skutecznie monitorować ceny książek, czasopism i audiobooków?

Narzędzia do monitoringu cen konkurencji pozwala na obserwowanie i analizę cen produktów w dowolnych źródłach internetowych krajowych i zagranicznych: w księgarniach internetowych, porównywarkach cenowych oraz portalach aukcyjnych.

Ważną korzyścią, jaką gwarantuje narzędzie do monitoringu cen, jest możliwość prostego i szybkiego zarządzania polityką cenową.  Branża księgarska obfituje w produkty z różnych półek cenowych, zatem znajdziemy wśród nich zarówno książki tanie, jak też  droższe, kolekcjonerskie wydania. Monitoring cen pomaga w prosty zarządzać swoimi cenami (w tym również automatycznie), a także podejmować lepsze decyzje związane z polityką cenową dzięki systemowi powiadomień  i alertów. Wszystko po to, aby nasze ceny były ustalone optymalnie i zostały dostosowane zarówno do popytu i możliwości finansowych konsumentów, jak też ofert konkurencji.

Jak rozpocząć monitoring cen w księgarniach?

Monitorowanie cen przy użyciu Szpiegomatu jest bardzo proste. Wystarczy wybrać branżę, produkty oraz sprzedawców, których pragniemy obserwować. Dzięki zaawansowanym algorytmom Machine Learning oraz Smart Matching Szpiegomat indeksuje wybrane produkty i weryfikuje dane, a następnie przedstawia je w formie przejrzystych raportów i wykresów. Z kolei z poziomu panelu głównego możemy dostrzec najważniejsze wydarzenia cenowe wraz z propozycjami działań, dzięki którym wykorzystamy szanse cenowe i unikniemy poważnych błędów w stylu niepotrzebnego tracenia części marży.

Jeżeli interesuje Cię monitoring cen i zastanawiasz się, czy stosowanie go jest właściwym rozwiązaniem dla Twojej firmy, wypróbuj nasze bezpłatne demo. Nasi konsultanci szczegółowo objaśnią Ci działanie Szpiegomatu, a także podpowiedzą, w jaki sposób z niego korzystać, aby Twoja firma osiągnęła jak najlepsze efekty, zwiększając zysk i sprzedaż.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes