Dyrektywa Omnibus – czym jest i na czym polega?

utworzone przez | lt. 28, 2022 | E-Commerce | 0 komentarzy

Dyrektywa Omnibus – czym jest i na czym polega?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego Omnibus dotycząca europejskiego handlu została opublikowana w 2019 roku. Przepisy zaczną obowiązywać już 28 maja 2022 roku, dlatego warto przyjrzeć się, na czym dyrektywa Omnibus polega oraz jak należy się na nią przygotować.

Omnibus ma na celu chronić europejskich konsumentów oraz ich praw, utrudniając sprzedawcom prowadzenie nieuczciwych praktyk. W dużym uproszczeniu dyrektywa ma na celu wprowadzić:

  • przejrzyste oznaczanie obniżek cen,
  • dokładniejsze informacje na temat sprzedawców,
  • zwiększenie autentyczności opinii konsumenckich,
  • konieczność informowania o algorytmach optymalizujących ceny.

Jak widzimy, dyrektywa ma przede wszystkim polepszyć komunikację z klientem oraz ułatwić konsumentom dostęp do najważniejszych informacji na temat oferty i sprzedawcy.

Omnibus a obniżki cen

Bardzo istotną zmianą z perspektywy e-sprzedawcy jest konieczność podawania wcześniejszych cen produktu, na który została wprowadzona obniżka. Przez “wcześniejszą cenę” rozumiemy najniższą stosowaną przez sprzedawcę w okresie nie krótszym niż 30 dni przed obniżką.

Ma to na celu zminimalizowanie przypadków promocji, które w rzeczywistości są fikcyjne. Od lat przy okazji wyprzedaży Black Friday mówi się o nieuczciwych praktykach niektórych sprzedawców, którzy sztucznie zawyżają ceny, aby w okresie promocyjnym ją obniżyć, tworząc wrażenie atrakcyjnej oferty. Istnieje szansa, że dzięki nowej dyrektywie konsumenci będą mogli rzeczywiście liczyć na bezpieczniejsze, tańsze zakupy.

Niektórzy sprzedawcy mogą uważać, że dyrektywa zawęża możliwości stosowania strategii cenowych, niemniej są lepsze sposoby na optymalizację cen, bez ich zawyżania.

Skuteczne zarządzanie cenami w internecie

Oprogramowanie Szpiegomat znacząco przyspiesza i ułatwia proces zbierania danych na temat ofert konkurencji, umożliwiając ich dalszą analizę za sprawą przejrzystych grafik, tabeli i wykresów.

Źródło: Szpiegomat.pl

Warto również wspomnieć, że Szpiegomat pozwala na automatyzację cen. Dzięki niej oferty zmieniają się samoistnie, w zależności od działań konkurencji, sytuacji rynkowej oraz scenariuszów cenowych wybranych przez sprzedawcę.

Źródło: Szpiegomat.pl

Dzięki automatyzacji zyskujemy pewność, że gdy inny sklep zmieni cenę danego produktu, nasza oferta również ulegnie zmianie. Istotna w tym przypadku jest personalizacja automatyki cenowej. Jeśli chcemy, możemy zawsze zajmować dowolnie wybrane miejsce w rankingu cenowym. Możliwe jest również ustawienie limitu, poniżej którego już nie chcemy sprzedawać, aby nie narażać się na nieopłacalną marżę.

Skuteczne śledzenie cen konkurencji

Jeżeli chcesz wypróbować strategię naśladownictwa i wyciągnąć z niej jak najwięcej, wypróbuj Szpiegomat. Obecnie oferujemy sprzedawcom i producentom darmowe demo, podczas którego nasi konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z działaniem programu, a także podpowiedzą jak wykorzystać jego potencjał do polepszenia wyników w Twojej firmie.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes