Sklep zoologiczny – jak prowadzić monitoring cen?

utworzone przez | Maj 27, 2021 | E-Commerce, Monitoring, Porady | 0 komentarzy

Sklep zoologiczny – jak prowadzić monitoring cen?

Właściciele zwierząt często traktują swoich małych towarzyszy jak członków rodziny. Nic zatem dziwnego, że starają się zadbać o nich najlepiej jak tylko potrafią. Kupują więc w sklepach zoologicznych rozmaite środki do higieny i karmę (w tym również specjalistyczną). Ważnym zakupem są również zabawki, witaminy, leki, czy też rozmaite przybory takie jak szczotki, czy smycze. Mnogość rozmaitych produktów dla zwierząt robi duże wrażenie, ale jednocześnie sprawia, że monitorowanie ich cen ręcznie jest niezwykle wymagające. Istnieją jednak metody na to, by monitoring cen w branży zoologicznej był szybki, skuteczny i bezproblemowy.

Sytuacja branży zoologicznej w Polsce

„Portal Spożywczy” w lutym 2021 roku poinformował o tym, że branża zoologiczna pomimo pandemii nieustannie zyskuje na popularności. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że w czasie lockdownu spędzaliśmy dużo więcej czasu z naszymi pupilami i poświęcaliśmy więcej uwagi ich potrzebom.

Z raportu E-Izby “E-commerce w czasie kryzysu” z roku 2020 wynika zaś, że 19% osób zrobiły zapasy produktów dla zwierząt. Natomiast z badań Euromonitor International 2020 możemy dowiedzieć się, że statystyczne gospodarstwo domowe wydaje na zwierzęta ok 500 złotych, z czego blisko 82% zostaje przeznaczone na karmę. Według obliczeń sieci Maxi Zoo, Polacy przeznaczyli w 2020 roku ponad miliard euro, czyli o 11% więcej niż w 2019 roku.

Rosnąca popularność tego segmentu sprawia, że śledzenie cen produktów dla zwierząt jest trudniejsze niż kiedykolwiek przedtem. W jaki sposób e-przedsiębiorcy powinni monitorować ceny artykułów zoologicznych?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Monitoring cen produktów dla zwierząt – na co należy zwrócić uwagę?

Aby móc skutecznie zarządzać polityką cenową w sklepie zoologicznym, należy być doskonale zaznajomionym z sytuacją rynkową oraz trendami cenowymi. Jednak ręczne śledzenie cen konkurencji nie jest proste, gdyż należy mieć na uwadze wiele różnych czynników:

  • Zwierzę, dla którego przeznaczony jest produkt (pies, kot, gryzonie, ptaki, ryby itd.)
  • Kategoria produktu (np. karmy, leki, legowiska, ubranka, transport, zabawki)
  • Rozmiar, pojemność i waga produktu
  • Wiek zwierzęcia (inne rodzaje pokarmu są przeznaczone dla szczeniaka, a inne dla dorosłego lub starego psa)
  • Wielkość zwierzęcia
  • Zestawy (np. zestaw 12 puszek z karmą mokrą dla kotów)

Poniżej znajduje się przykład karmy dla kotów, która na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Jednak produkty te różnią zarówno wielkością opakowania, jak też przeznaczeniem, gdyż znajdziemy tutaj odmianę pokarmu stworzoną specjalnie dla wykastrowanych kotów.

Źródło: psiakosc.pl

Z kolei na screenie poniżej widzimy przykład na to, jak wiele rozmaitych kategorii powinniśmy rozróżniać, monitorując ceny.

Źródło: maxizoo.pl

Jak skutecznie monitorować ceny w sklepie zoologicznym?

Narzędzia do monitoringu cen w internecie, takie jak Szpiegomat, umożliwiają błyskawiczne śledzenie ofert wybranych produktów oraz konkurencji. Dzięki zaawansowanym algorytmom oraz rzetelnej weryfikacji danych oprogramowanie odpowiednio zaindeksuje produkty wedle takich czynników jak rozmiar, waga, nazwa produktu, czy kategoria, do której należy. To sprawia, że korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania minimalizuje czas niezbędny do zgromadzenia i analizy cen, a także zmniejsza ryzyko popełnienia błędów cenowych.

Szpiegomat oferuje również liczne reguły automatyki cenowej, które można dostosować do obranej polityki cenowej. Automatyzacja cenowa wyręcza nas w żmudnym procesie ręcznych zmian cen, dopasowując się do określonych przez nas warunków, takich jak sprzedawcy, z którymi rywalizujemy, różnica cenowa jaką chcemy zachować pomiędzy ofertą naszą a rywali, czy też miejsce w rankingu cenowym, które chcemy zajmować.

Dodatkową korzyścią, o której warto wspomnieć jest system alertów i powiadomień, który informuje użytkownika o najważniejszych wydarzeniach cenowych wraz z sugestiami działań. Dzięki temu można w prosty sposób wykorzystać okazje na zwiększenie zysku i sprzedaży, a także uniknąć powszechnych błędów cenowych ograniczających skuteczną sprzedaż.

Aby zacząć monitorować ceny ze Szpiegomatem wystarczy określić, których sprzedawców chcemy obserwować oraz produkty, których ceny nas interesują. Resztą zajmie się oprogramowanie oraz nasz zespół weryfikujący dane. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o monitoringu cen i przekonać się, jak może pomóc Twojej firmie, skontaktuj się z nami i umów na bezpłatne demo. Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania oraz podpowiedzą, w jaki sposób optymalnie korzystać z monitoringu cen w wybranej branży.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes