Siła automatyzacji w monitoringu cen

utworzone przez | Sty 21, 2021 | Analizy, E-Commerce, Monitoring | 0 komentarzy

Siła automatyzacji w monitoringu cen

Wykorzystanie oprogramowania do monitoringu cen oraz dynamic pricing pozwalają sprzedawcom internetowym zaoszczędzić mnóstwo czasu, który musieliby poświęcić na samodzielne wyszukiwanie poszczególnych ofert i manualne zmiany cen. Dlatego też dobrą praktyką jest korzystanie z dedykowanych narzędzi, które poradzą sobie z gromadzeniem olbrzymich ilości danych i zminimalizują ryzyko popełniania błędów dzięki zastosowaniu automatyzacji.

Do manualnego zarządzania cenami niezbędne jest zgromadzenie licznych danych, na podstawie których możemy lepiej kształtować swoje oferty. Tymczasem ceny na rynku e-commerce  potrafią się zmieniać bardzo często – w wyjątkowo gorącym okresie nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie tego problemu jest skorzystanie z oprogramowania do monitoringu cen, takiego jak Szpiegomat. Dzięki niemu możemy zautomatyzować – a tym samym przyspieszyć – cały ten proces.

Narzędzia do monitoringu cen konkurencji pozwalają na nieustanną obserwację rynku e-commerce pod kątem cen interesujących nas produktów. System samoistnie zbiera informacje na temat ofert sklepów internetowych z dowolnych źródeł oraz przedstawia je w formie wygodnych raportów i wykresów. Dzięki temu sprzedawca jest na bieżąco z dynamicznymi zmianami rynkowymi, może zoptymalizować swoją ofertę, reagować na działania konkurencji oraz podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Automatyczne zarządzanie cenami – czy warto?

Dynamic pricing to funkcjonalność, która umożliwia zautomatyzowanie najważniejszych procesów zarządzania polityką cenową. Zapewnia ona wiele istotnych korzyści, między innymi:

  • System może automatycznie zmieniać ceny produktów, dostosowując je do bieżącej sytuacji rynkowej oraz działań konkurencji
  • Można wykorzystać własne dane na temat rynku i dotychczasowej sprzedaży do optymalizacji ofert
  • Możliwe jest ustalenie reguł automatyki, według których ceny będą ulegać zmianie. Przykładowo, można wybrać dowolne miejsce w rankingu cenowym, które chcemy zajmować,  określić różnicę cenową między nami a rywalami, ustalić kto jest naszym bezpośrednim konkurentem, a także minimalną, nieprzekraczalną marżę, dzięki której nie pozbawimy się części zysku.

Dzięki dynamic pricing wszelkie zmiany będą zachodziły automatycznie, dając sprzedawcy czas na skupienie się na bardziej absorbujących aspektach pracy w e-commerce, a także zminimalizuje ryzyko występowania błędów wynikających np. z niepoprawnie wpisanej ceny produktu.

Jak zautomatyzować monitorowanie cen?

W przypadku oprogramowania Szpiegomat wykorzystanie automatyzacji cenowej jest proste. Wystarczy wybrać kilka z przygotowanych scenariuszy, takich jak zajmowanie miejsca w czołówce rankingu cenowego, przebijanie ofert wybranych konkurentów, czy też zachowanie odpowiedniej różnicy cenowej. Można również ustalić priorytet poszczególnych scenariuszy oraz zdecydować, co się stanie, gdy zostanie już zrealizowany lub okaże się to niemożliwe.

Co istotne, użytkownik może skorzystać nie tylko z predefiniowanych scenariuszy automatyki cenowej, ale też stworzyć własne, dostosowując je do swojej strategii cenowej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub sprawdzić, jakie korzyści zapewnia monitoring cen Twojej firmie, odezwij się do nas i umów na bezpłatne demo.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes