Monitoring cen w branży zdrowie i uroda

utworzone przez | Maj 25, 2021 | E-Commerce, Porady, Uroda, Zdrowie | 0 komentarzy

Monitoring cen w branży zdrowie i uroda

Zdrowie i uroda to jedna z najprężniej rozwijających się branż w e-commerce. Ludzie coraz chętniej kupują kosmetyki, suplementy oraz środki do pielęgnacji ciała, chcąc zadbać o swój wygląd i zdrowie. Rosnące zapotrzebowanie na artykuły tego typu sprawia, że sprzedawcy powinni bacznie obserwować konkurencję, aby sprostać wymaganiom klientów oraz dotrzymać kroku rywalom.

Wbrew obawom, jakie towarzyszyły nam na początku pandemii, rynek sprzedaży online bardzo dobrze poradził sobie w obliczu trudnej sytuacji. Można powiedzieć, że rynek e-commerce ewidentnie dostał wiatr w żagle, gdyż ludzie, którzy zostali zmuszeni do zostawania w domu, dużo częściej dokonywali zakupów online. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja zwyżkowa się utrzyma. PwC w swojej analizie z lutego 2021 roku szacuje, że obok produktów spożywczych to artykuły z kategorii zdrowie i uroda najszybciej zyskają na popularności w ciągu najbliższych lat. W obliczu rosnącego zainteresowania tą branżą, sprzedawcy powinni nieustannie wsłuchiwać się w potrzeby konsumentów oraz śledzić poczynania konkurencji przy pomocy monitoringu cen.

Jakie produkty znajdują się w kategorii zdrowie i uroda?

Powszechnie wiadomo, że drogerie internetowe obfitują w rozmaite produkty, których ceny warto obserwować. Należą do nich m.in.

 • kosmetyki
 • perfumy
 • środki higieniczne
 • środki do pielęgnacji skóry i włosów
 • witaminy i suplementy
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Sprawdzanie cen w branży health & beauty – na co należy zwracać uwagę?

Zbieranie informacji na temat cen konkurencji w internecie powinno być konsekwentne i szczegółowe. Warto w tym celu wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie do monitoringu cen, takie jak Szpiegomat, ponieważ ręczne monitorowanie cen jest narażone na sporą liczbę błędów.
Przykładowo, spójrzmy na czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas śledzenia cen produktów z branży zdrowie i uroda:

 • rozmiar opakowania (w tym różne formy zapisu tej samej pojemności, np. 500 ml / 500ml / 0,5 l)
 • przeznaczenie produktu – kosmetyki i produkty do pielęgnacji często należą do tej samej linii produktów, choć różnią się przeznaczeniem (np. pod tą samą marką produktów dla męskiej skóry wrażliwej znajdziemy żel pod prysznic, piankę do golenia, balsam po goleniu, szampon do włosów itd.)
 • rozróżnianie opakowań promocyjnych w stylu zestawów świątecznych lub 2+1 gratis

Różne zestawy produktów Nivea Men (źródło: ceneo.pl)

W przypadku programu Szpiegomat to użytkownik ustala jaki rodzaj informacji jest dla niego najcenniejszy. Resztą zajmie się oprogramowanie oraz nasz zespół weryfikujący dane.

Dlaczego do śledzenia cen warto wykorzystać oprogramowanie do monitoringu cen?

Narzędzia do monitoringu cen konkurencji pozwala na obserwowanie i analizę cen produktów w dowolnych źródłach internetowych krajowych i zagranicznych: w e-sklepach (drogeriach online), porównywarkach cenowych oraz portalach aukcyjnych. Warto wskazać również na bogactwo danych, które można gromadzić przy ich pomocy. Możemy sprawdzić m.in.:

 • ceny produktów
 • zmiany cen oraz ich zakres
 • różnice cenowe
 • nasze miejsce w rankingu cenowym
 • dostępność produktu
 • koszt i czas wysyłki

Ważną korzyścią, jaką gwarantuje narzędzie do monitoringu cen, jest możliwość prostego i szybkiego zarządzania polityką cenową.  Branża zdrowie i uroda obfituje w produkty z różnych półek cenowych, zatem znajdziemy wśród nich zarówno artykuły tanie, jak i te droższe. Monitoring cen pomaga w prosty zarządzać swoimi cenami, a także podejmować lepsze decyzje związane z polityką cenową dzięki systemowi powiadomień  i alertów. W końcu istotne jest, aby nasze ceny były ustalone optymalnie i były dostosowane zarówno do popytu i możliwości finansowych konsumentów, jak też ofert konkurencji.

Szpiegomat oferuje również automatyzację cen (w tym również system dynamic pricing), dzięki której zarządzanie cenami będzie prostsze niż kiedykolwiek.

Jak rozpocząć monitoring cen w branży zdrowie i uroda?

Monitorowanie cen przy użyciu Szpiegomatu jest bardzo proste. Wystarczy wybrać branżę, produkty oraz sprzedawców, których pragniemy obserwować. Dzięki zaawansowanym algorytmom Machine Learning oraz Smart Matching Szpiegomat indeksuje produkty i weryfikuje dane, a następnie przedstawia je w formie przejrzystych raportów i wykresów. Z kolei z poziomu panelu głównego możemy dostrzec najważniejsze wydarzenia cenowe wraz z propozycjami działań, dzięki którym wykorzystamy szanse cenowe i unikniemy poważnych błędów w stylu niepotrzebnego tracenia dużej części marży.

Jeżeli interesuje Cię monitoring cen i zastanawiasz się, czy stosowanie go jest właściwym rozwiązaniem dla Twojej firmy, wypróbuj nasze bezpłatne demo. Nasi konsultanci szczegółowo objaśnią Ci działanie Szpiegomatu, a także podpowiedzą, w jaki sposób z niego korzystać, aby Twoja firma osiągnęła jak najlepsze efekty, zwiększając zysk i sprzedaż.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes