Monitoring cen apteki internetowej

utworzone przez | lut 22, 2021 | E-Commerce, Monitoring, Porady, Zdrowie | 0 komentarzy

Monitoring cen apteki internetowej

Apteki internetowe to jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi e-commerce, a pandemia koronawirusa zachęciła konsumentów do jeszcze częstszego kupowania produktów farmaceutycznych online. E-sprzedawcy działający w branży aptecznej mogą wykorzystać popularność tego segmentu, podejmując odpowiednie decyzje biznesowe. W tym celu warto wypróbować monitoring cen, który pozwala zwiększyć zysk i sprzedaż, być na bieżąco z konkurencją oraz trendami cenowymi, a także skutecznie zarządzać polityką cenową.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Branża aptekarska w e-commerce

Kupowanie leków, witamin oraz suplementów przez internet jest wśród Polaków coraz powszechniejsze. Trudno się temu dziwić – w końcu e-zakupy są rozwiązaniem dużo szybszym, wygodniejszym, a czasami nawet tańszym niż wybranie się do apteki stacjonarnej. O tym, że ilość klientów e-aptek rośnie, najlepiej świadczą liczby:

 • Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2020” 47% ankietowanych kupiło w przeciągu ostatnich 12 miesięcy produkty farmaceutyczne online i planuje to zrobić w przyszłości.
 • Średnio miesięcznie przeznaczamy około 118 złotych na produkty farmaceutyczne, przy czym kwota ta wzrasta wraz z wiekiem kupujących.
 • Fortunebusinessinsights szacuje, że do 2026 roku światowy rynek aptek internetowych będzie wart ponad 177 mln dolarów.
raport gemius wydatki apteki

Źródło: raport Gemius „E-commerce w Polsce 2020”

e-pharmacy fortunebusinessinsights

Źródło: fortunebusinessinsights.com

Warto pamiętać, że pandemia również zdecydowanie przyczyniła się do wzrostu popularności tej kategorii. Wiele osób w tym niepewnym czasie gromadziło zapasy potencjalnie niezbędnych środków farmaceutycznych, aby zminimalizować potrzebę wychodzenia z domu oraz ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem.

Problemy z monitorowaniem cen produktów farmaceutycznych

Bycie na bieżąco z cenami produktów w Internecie jest trudnym zadaniem. Wysoka konkurencyjność rynku e-commerce, liczba sklepów, produktów i ofert, a także częstotliwość ich zmian – to wszystko sprawia, że śledzenie cen konkurencji potrafi być prawdziwym wyzwaniem. W przypadku rynku e-pharmacy dodatkowym problemem jest jego specyfika. Niezwykle istotne jest gromadzenie precyzyjnych danych, które mają bardzo duży wpływ na to, jak kształtuje się ceny produktów. Dlatego też sprzedawca monitorujący produkty w aptekach internetowych powinien zbierać również takie informacje jak m.in.:

 • Rozmiar opakowania
 • Waga produktu
 • Dostępność
 • Data przydatności do spożycia
ketonal gemini

Źródło: aptekagemini.pl

Ze względu na wyżej wymienione powody skuteczne monitorowanie cen apteki bez specjalistycznych narzędzi jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też warto wypróbować oprogramowanie do monitoringu cen Szpiegomat, który przyspieszy, ułatwi i zautomatyzuje wszystkie najważniejsze procesy śledzenia cen.

Jak skutecznie monitorować ceny produktów farmaceutycznych? 

Szpiegomat codziennie obserwuje ceny setek tysięcy produktów z dowolnych źródeł internetowych (e-sklepy, porównywarki cenowe, portale aukcyjne) i gromadzi je w chmurze przy pomocy technologii Big Data. Następnie wykorzystuje zaawansowane algorytmy, takie jak Smart Matching i Machine Learning, aby zebrane dane były jak najbardziej wiarygodne i rzetelne.

Co istotne, Szpiegomat pozwala monitorować wszystkie najważniejsze produkty z branży aptekarskiej, w tym m.in.:

 • leki
 • suplementy
 • witaminy
 • artykuły higieniczne
 • podobne produkty różnych marek

Aby uzyskać precyzyjne dane, Szpiegomat indeksuje produkty nie tylko po ich nazwach, ale również najważniejszych cechach, takich jak rozmiar opakowania, data przydatności do spożycia, dostępność lub kategoria produktu.

Automatyka cenowa w branży aptekarskiej

 

Jak wspomnieliśmy, branża e-pharmacy prężnie się rozwija, przez co śledzenie i analiza cen konkurencji oraz zarządzanie ofertami jest niezwykle czasochłonne. Oprogramowanie Szpiegomat wykorzystuje reguły automatyki cenowej, aby maksymalnie uprościć proces zarządzania cenami. Możliwe jest wybranie gotowego scenariusza (lub stworzenie własnego), aby ceny sprzedawanych produktów dostosowywały się do zachowań konkurencji. Dzięki temu będziesz mógł np. zająć pożądane miejsce w rankingu cenowym lub zachowywać optymalną różnicę cenową pomiędzy artykułami własnymi i konkurencji.

Szpiegomat pozwala również na użycie technologii Dynamic Pricing, by ceny produktów zmieniały się w oparciu o dane dostarczone przez sprzedawcę (np. popyt, podaż, zachowania zakupowe konsumentów, koszyki zakupowe), dostosowując się tym samym do dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej.

Wypróbuj Szpiegomat za darmo

Apteki internetowe są niezwykle popularne, a wysoka konkurencyjność na rynku e-commerce wymusza na sprzedawcach podejmowanie błyskawicznych i precyzyjnych działań. Monitoring cen pozwala zdobyć oraz wykorzystać informacje niezbędne do bezpiecznego i efektywnego zarządzania cenami.  Wszystkim chętnym oferujemy możliwość bezpłatnego zapoznania się z oprogramowaniem Szpiegomat. Nasi specjaliści zademonstrują Ci jego działanie, a także podpowiedzą jak wykorzystać jego funkcjonalności, aby zwiększyć zysk i sprzedaż oraz optymalnie zarządzać polityką cenową swojej firmy.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes