Jakie korzyści daje producentom monitorowanie rynku?

utworzone przez | mar 30, 2016 | E-Commerce | 0 komentarzy

Jakie korzyści daje producentom monitorowanie rynku?

Wszystkie badania dowodzą ciągłemu wzrostowi rynku e-commerce. W Polsce już 55% Internautów deklaruje robienie zakupów on-line, a roczna wartość handlu elektronicznego wyceniana jest na około 30 miliardów złotych. Nie ma wątpliwości, że liczba kupujących będzie wzrastała – tak samo jak liczba e-handlowców. Obecnie na polskim rynku operuje około 22 tysiące sklepów internetowych. Jest to dobra informacja dla producentów i dystrybutorów, którzy w związku z szybkim poszerzaniem się sieci sprzedaży, coraz baczniej przyglądają się działaniom resellerów oraz konkurencyjnych marek.

Na czym polega monitorowanie rynku i jakie przynosi korzyści?

Monitorowanie rynku to praktyka, która jest coraz bardziej popularna wśród firm zajmujących się produkcją lub dystrybucją. Jest to nic innego, jak obserwowanie ruchów sprzedawców oraz innych przedsiębiorstw produkujących konkurencyjne artykuły. Wgląd do danych, takich jak liczba ofert Twoich produktów, cena detaliczna, dostępność lub czas realizacji, daje szeroki wachlarz możliwości. Dzięki monitorowaniu rynku możesz w łatwy sposób sprawdzić pozycję Twojej firmy, udział produktów w danym segmencie oraz przyrównać się do konkurencji. Ocenisz też, czy Twój łańcuch dostaw jest zoptymalizowany, tak by Twoja oferta była stale dostępna dla konsumentów.

Monitoruj odchylenia od sugerowanej ceny detalicznej

Sprzedawcy oferujący produkty w cenie znacznie różniącej się od sugerowanej szkodzą marce, jak i psują rynek innym handlowcom. Ciągła obserwacja pozwoli Tobie na sprawdzenie, który z resellerów zaniża, bądź zawyża cenę produkowanych przez Ciebie artykułów. Bazując na takich danych, jesteś w stanie szybko zareagować i skontaktować się ze sprzedawcą w celu wyjaśnienia sytuacji. Systematyczne monitorowanie cen wskaże, który ze sprzedawców jest prekursorem zjawiska szkodliwego dla marki i umożliwi zapobieganie podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Śledź rynkowe trendy

Stałe zbieranie informacji o rynku pozwala tworzyć wykresy wskazujące trendy sprzedażowe. Analizując takie dane będziesz w stanie ustalić czynniki wpływające na cenę produktu oraz określić potencjał rozwoju badanego segmentu rynku. Na podstawie takich obserwacji będziesz mógł wprowadzić zmiany do plany rozwoju Twojej firmy.

Sprawdź, czy Twoje produkty nie są podrabiane lub nielegalnie importowane

Podrabianie towaru lub jego nielegalny import to problem, z którym zmaga się wielu producentów i dystrybutorów. W związku z tym, że fałszywe artykuły są dużo niższej jakości, nieświadomy konsument będzie niezadowolony z zakupu, a wizerunek Twojej marki zostanie tym samym osłabiony. Na szczęście, dzięki monitorowaniu i analizie rynku, jesteś w stanie w szybki sposób wykryć produkty, które mogą być podrobione lub wprowadzane nielegalnie do obiegu, a dzięki temu możesz podjąć skuteczną walkę ze sprzedawcami i importerami takich towarów.

Monitoruj dostępność produktu

Monitorując rynek sprawdzisz, jak wygląda dostępność Twojego asortymentu dla konsumentów. Zobaczysz, który ze sprzedawców ma zapas Twoich produktów, u kogo są one na wyczerpaniu, a kto wyprzedał już wszystko. W przypadku braków w ofercie resellera możesz zadbać o dostarczenie brakującego towaru. Czuwanie nad dostępnością artykułów jest jednym ze strategicznych elementów działań każdej firmy, zajmującej się produkcją lub dystrybucją. Szczególną uwagę na tę kwestię powinieneś zwrócić w okresie przedświątecznym oraz podczas prowadzenia wzmożonych działań marketingowych.

Porównaj się z konkurencją

Dzięki skutecznemu monitorowaniu będziesz miał wgląd do procentowego udziału Twojego produktu w asortymencie danego sprzedawcy oraz przyrównasz go do konkurencji. Jeśli liczba Twoich artykułów będzie miała za mały udział w ofercie, możesz zaoferować resellerowi korzystniejsze warunki współpracy, takie jak większe rabaty bądź udział w budżecie marketingowym. Sprawdzisz też ceny, dostępność i ocenę konkurencyjnych produktów będących zamiennikami dla Twoich. Dzięki temu możesz dostosować  swoje bieżące działania do ruchów i sytuacji konkurentów.

Dobra praktyka potrzebuje dobrego rozwiązania

Monitorowanie cen i asortymentu daje Tobie szerszą perspektywę na to co się dzieje na rynku, jakie czynniki na niego wpływają i jak na nie skutecznie odpowiadać. Mając odpowiednie dane, jesteś w stanie dostosować strategię działania do obecnej sytuacji. Pytaniem wciąż pozostaje kwestia sposobu, w jaki monitorować rynek. Można zatrudnić osoby, które ręcznie by go obserwowały. Rozwiązanie to może jednak okazać się nieefektywne, niedokładne oraz pochłaniać duże środki pieniężne. W takim wypadku warto zastanowić się nad korzystaniem z usług, które automatycznie i precyzyjnie będą monitorować działania sprzedawców i konkurentów na rynku.

Źródła:
http://www.statista.com/statistics/261245/b2c-e-commerce-sales-worldwide/
https://www.emius.pl/files/reports/E-commerce-w-Polsce-2015.pdf

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes