Śledzenie cen na Allegro i innych portalach aukcyjnych

utworzone przez | wrz 22, 2023 | E-Commerce, Monitoring, Porady | 0 komentarzy

Śledzenie cen na Allegro i innych portalach aukcyjnych

Trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący sklep na Allegro, który nie monitoruje cen konkurencji. E-commerce bije rekordy popularności, w związku z tym na rynku rośnie poziom rywalizacji oraz wymagania klientów. Śledzenie cen konkurencji na Allegro lub innych portalach aukcyjnych to znakomita okazja, aby określić swoją pozycję w branży oraz być na bieżąco ze zmianami trendów cenowych, co pozwala skuteczniej zarządzać cenami w e-sklepie.

Śledzenie i analiza cen konkurencji na Allegro

E-commerce rozwija się w imponującym tempie: Allegro już jakiś czas temu weszło na giełdę, InPost cały czas święci triumfy, doczekaliśmy się długo wyczekiwanej polskiej wersji Amazona, coraz więcej osób interesuje również sprzedaż na Wszystko.pl.

Są więc istotne dowody na to, że Polacy niezwykle cenią sobie możliwość kupowania online.  Wielu z nich preferuje portale sprzedażowe, które są jedną z najwygodniejszych i najszybszych form robienia zakupów. Dlatego też sprzedawcy (zarówno osoby prywatne, jak i duże firmy) wystawiają swoje produkty np. na Allegro, wiedząc, że tym sposobem skutecznie dotrą do bardzo dużej grupy potencjalnych odbiorców.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Dlaczego warto monitorować ceny na Allegro?

W każdym biznesie dobrze jest trzymać rękę na pulsie, aby móc odpowiednio wcześnie reagować na liczne zmiany. Nie inaczej jest w przypadku portali aukcyjnych.  Zastanówmy się zatem, dlaczego warto monitorować ceny na Allegro?

  • są one bardzo popularne zarówno u sprzedawców jak i klientów – w styczniu 2023 roku Allegro miało blisko 19 milionów unikalnych użytkowników (badanie “Mediapanel” Gemius).
  • jest to doskonałe źródło informacji na temat ofert konkurencji
  • możliwość sprecyzowania obserwowanych produktów np. przy wykorzystaniu kategorii, wagi oraz innych cech
  • możliwość szybkiej zmiany ceny i optymalizacji polityki cenowej na portalu

Niestety ręczne monitorowanie cen w internecie jest czasochłonne i niesie ryzyko popełnienia błędów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są specjalistyczne narzędzia do monitorowania cen, dzięki którym ten proces jest szybki, prosty i skuteczny.

Jak monitorować ceny produktów na Allegro?

Aby skutecznie monitorować ceny konkurencji na Allegro i innych portalach aukcyjnych, wystarczy wybrać sprawdzony monitor cen, a następnie wskazać listę produktów i sprzedawców, których chcemy obserwować. Warto wcześniej określić, kto jest najważniejszą konkurencją. Portale takie jak Allegro funkcjonują w końcu jako marketplace, na którym sprzedają nie tylko duże sklepy, ale też osoby prywatne, które chcą np. pozbyć się niepotrzebnego produktu. Dlatego też należy obserwować tylko bezpośrednich rywali, dzięki którym możemy lepiej zorientować się w trendach cenowych.

Przykładowo Szpiegomat zajmuje się gromadzeniem i weryfikowaniem danych. Dzięki zaawansowanym algorytmom dostarcza dane najwyższej jakości, przedstawiając je w formie rozmaitych tabel i wykresów. Narzędzie Price Intelligence Szpiegomat jest też proste w personalizacji. To Ty wybierasz, kogo i co chcesz obserwować oraz ustalasz jakiego typu informacje Cię interesują. Pozwoli to pominąć wiele produktów, które mogłyby zaburzyć dane na temat cen.

Aby wiarygodność danych była na możliwie najwyższym poziomie, Szpiegomat umożliwia wyszukiwanie produktów m.in. po:

  • kategorii produktu
  • rozmiarze
  • stanie
  • wadze
  • kodzie EAN
  • innych wskazanych przez użytkownika czynnikach

O czym warto pamiętać?

Monitorowanie cen na Allegro jest kluczowe dla e-sprzedawców, a więc warto pamiętać o jeszcze o kilku zasadach.

Po pierwsze, bardzo ważna jest regularna analiza cen konkurencji, która dostarcza bieżących danych rynkowych. Pozwala to na dostosowanie swoich cen do panujących na rynku trendów oraz oczekiwań klientów.

Elastyczność cenowa jest kolejnym ważnym elementem, którego nie wolno zignorować. Szybka reakcja na zmiany rynkowe może przyczynić się do utrzymania konkurencyjności. Dostosowywanie cen, szczególnie w reakcji na zmiany cen konkurentów czy zmiany popytu, jest kluczowe dla sukcesu.

Zrozumienie specyfiki każdego produktu to kolejny istotny element. Należy uwzględnić indywidualne cechy i atrybuty produktu, aby ustalić optymalną cenę. Pamiętaj, że optymalizowanie oferty to nie tylko dostosowywanie ceny, ale również balansowanie pomiędzy ceną, jakością i wartością dodaną dla klienta. Oferowanie różnych modeli cenowych, takich jak promocje czy rabaty, może przyciągnąć różne segmenty klientów.

Śledzenie trendów rynkowych i reagowanie na bieżący popyt są także kluczowe. Zrozumienie, jakie produkty są obecnie popularne, umożliwi lepsze dostosowanie oferty i cen do potrzeb rynku.

Mimo różnorodności modeli cenowych, ważne jest, aby mieć jasną i spójną politykę cenową. To buduje zaufanie klientów i pozytywnie wpływa na wizerunek marki.

I na koniec, warto pamiętać o oferowaniu dodatkowej wartości. Czasem to nie cena jest najważniejsza, ale dodatkowe korzyści takie jak szybka dostawa, świetny serwis posprzedażowy czy unikatowe właściwości produktu mogą przyciągnąć klientów.

Podsumowując, efektywne śledzenie cen na Allegro i innych portalach aukcyjnych umożliwia sprzedawcom szybkie reagowanie na zmiany rynku i optymalizację operacji. W dobie dynamicznych zmian i rosnącej konkurencji, elastyczność i sprawność operacyjna są niezbędne do utrzymania konkurencyjności i zdobywania nowych klientów.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes