Internetowe zwyczaje zakupowe Polaków

utworzone przez | Lip 6, 2020 | Porady | 0 komentarzy

Internetowe zwyczaje zakupowe Polaków

Jak wynika z raportu stworzonego przez Photoslurp, Polacy coraz chętniej kupują online. Co więcej, większość z nich utrzymuje, że przeznaczy na zakupy w sieci większą kwotę niż w roku ubiegłym. E-konsumenci wybierają oferty przede wszystkim na podstawie cen i promocji, ale warto również podkreślić rolę recenzji wcześniejszych klientów oraz dostępnych opcji dostawy.

Niezależnie, czy mówimy o sprzedaży tradycyjnej czy też online, klienci mają gigantyczny wpływ na rynek. Zachowania i potrzeby konsumentów kształtują branże, produkty oraz sklepy, które prześcigają się w tym, aby usatysfakcjonować dotychczasowych klientów oraz przyciągnąć nowych. Obserwowanie nawyków zakupowych nabywców jest niezwykle istotne, gdyż dzięki niemu możemy podjąć odpowiednie kroki, aby sprostać ich oczekiwaniom, co bezpośrednio przekłada się na sukces w e-commerce.

Tym bardziej warto zapoznać się z nowym raportem przygotowanym przez Photoslurp, „Trendy 2020 w sektorze e-commerce: Internetowe zwyczaje zakupowe na polskim rynku”. Należy jednak zaznaczyć, że dane przedstawione w badaniu zostały zgromadzone tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Z jednej strony może to stanowić pewien problem, gdyż raport pomija ważne zjawisko na rynku. Z drugiej – wnioski płynące z tych badań mogą paradoksalnie okazać się niezwykle wartościowe. Jest szansa, że informacje pomijające tak nietypową sytuację będą bardziej spójne i “niezakłócone”, co pozwoli dojść do wiarygodnych konkluzji, a także przygotować się na czas, w którym kryzys zostanie już zażegnany.

Oczywiście możemy założyć ze sporą dozą prawdopodobieństwa, że sprzedaż po koronawirusie utrzyma się na wysokim poziomie, a rynek e-commerce wciąż będzie rósł, gdyż doskonale się sprawdził w czasach kryzysu. Niemniej warto zastanowić się nad tym, w którym kierunku sprzedaż online będzie się rozwijać, a najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest systematyczne badanie zachowań konsumentów.

Najważniejsze zachowania zakupowe e-konsumentów

Z raportu możemy dowiedzieć się, że najpopularniejszymi produktami w 2019 roku według ankietowanych były ubrania (49.7%), urządzenia AGD i artykuły domowe (47,7%) oraz obuwie (46,7). Poza podium uplasowała się elektronika, kosmetyki oraz artykuły sportowe i turystyczne. A jak prezentuje się popularność produktów u poszczególnych płci? Najchętniej kupowaną przez mężczyzn kategorią produktową jest elektronika (51,6%), choć należy nadmienić, że panie również kupują ją całkiem chętnie (39,7%). U kobiet zaś zdecydowanie największą popularnością cieszą się ubrania (60,3% w stosunku do 40,3% mężczyzn) oraz kosmetyki (59,6% do 33,3%). Z kolei urządzenia AGD mają podobne powodzenie u obu płci (46% kobiet, 46,5% mężczyzn).

Photoslurp 2020 kategorie płeć

Źródło: photoslurp.com

Co ciekawe, we wszystkich kategoriach poza elektroniką przeważają kobiety, jednak mimo to panowie wydali w 2019 roku średnio 22,5% więcej niż kobiety (2237 zł do 1826 zł). Okazuje się również, że więcej mężczyzn robi zakupy raz w tygodniu.

Photoslurp 2020 częstotliwość zakupów płeć

Źródło: photoslurp.com

Z raportu wynika też, że najbardziej różnorodnych zakupów dokonują konsumenci w wieku 35-44 lat, w przeciwieństwie do poniżej 24. roku życia. Z kolei średnia kwota, którą konsumenci rocznie przeznaczyli na zakupy online w ubiegłym roku to 2044zł. Ponad połowa ankietowanych wydała w 2019 co najmniej 1000 złotych.

Photoslurp wydatki

Źródło: photoslurp.com

Co ciekawe, aż 68% osób podejrzewa, że w obecnym roku wyda więcej niż w 2019, a jedynie 9% planuje wydawać mniej. Jest to niezwykle cenna informacja, ponieważ – jak już zostało wspomniane – dane te pochodzą z okresu przed wybuchem pandemii, która drastycznie wpłynęła na dynamiczny rozwój e-commerce. Możemy wyciągnąć wniosek, że sprzedaż online prawdopodobnie wzrosłaby nawet bez pandemii, chociaż trudno określić do jakiego stopnia.

Istotna dla e-handlowców może być również informacja, że najwięcej respondentów przekonanych o tym, że wydadzą więcej, znajduje w grupie wiekowej 25-34 (78%) oraz wśród osób powyżej 54. roku życia (70%). Fakt ten może sugerować, że zakupy online dla ludzi w wieku średnim oraz seniorów będą z czasem coraz bardziej atrakcyjne.

Okazuje się, że Polacy najchętniej kupują produkty polecane przez znajomych i rodzinę (66,7%). Ponadto, łatwiej zachęcić większość ludzi do zakupu dzięki postom innych użytkowników na mediach społecznościowych (51,7%) niż przy pomocy tradycyjnej reklamy (48%) lub wiadomości mailowych (30%).

E-mail marketing jest najbardziej przekonujący dla ludzi powyżej 54. życia, a najmniej (34%) dla ludzi poniżej 34. To pokazuje, że osoby młodsze rzadziej ufają tradycyjnym reklamom i zależy im na rekomendacjach od „zwykłych klientów” – nieważne, czy mówimy o znajomych i rodzinie, czy o użytkownikach na portalach społecznościowych.

Co zaskakujące, aż 71,3% osób przyznaje, że przed zakupem danego produktu najpierw szuka na social mediach zdjęć zrobionych przez innych klientów.

Photoslurp 2020 szukanie w mediach

Źródło: photoslurp.com

Ostateczna decyzja

Kiedy Internauci porównują podobne artykuły, ostateczną decyzję pomaga im podjąć przede wszystkim cena i rabaty (52,3%), opcje dostawy (45,7%) oraz recenzje użytkowników (34,7%). Zdecydowanie rzadziej wymieniane są wysokiej jakości treści wizualne (18,3%) oraz ustne rekomendacje od rodziny i znajomych (21,7%).

Tu nasuwa się ciekawy wniosek. O ile polecenia znajomych i rodziny mogą zainspirować do poszukiwania produktu, tak ostateczna decyzja częściej zostaje podjęta na podstawie recenzji innych klientów.

Photoslurp 2020 ostateczna decyzja

Źródło: photoslurp.com

Warto również zaznaczyć, że cena i rabaty są najważniejsze dla ludzi do 44 roku życia. W przedziale 45-54 liczą się przede wszystkim odpowiednie opcje dostawy, cena zaś jest na drugim miejscu. Z kolei osoby 54+ najbardziej cenią sobie korzystne zasady wymiany i zwrotu produktów, metody dokonania płatności oraz łatwość korzystania ze strony internetowej. To pokazuje, że klienci w bardziej zaawansowanym wieku liczą przede wszystkim na wygodę zakupów i dogodne warunki, mniej dbają zaś o samą cenę.

Nie sprzedawaj kota w worku

Z perspektywy sprzedawcy internetowego warto wiedzieć, jakie funkcje najbardziej ułatwiają użytkownikom dokonanie zakupu na stronie produktu. Najczęściej podawaną odpowiedzią był dokładny opis towaru (60,7%). Prawie połowa ankietowanych kieruje się recenzjami napisanymi przez dotychczasowych klientów, a 43% zwraca szczególną uwagę na zdjęcia produktu wykonane z różnych kątów.

Dane te udowadniają, że dla klientów niezwykle ważna jest wiedza na temat tego, co kupują. Opisy, recenzje czy zdjęcia zmniejszają ryzyko nieudanego zakupu, i są zdaniem ankietowanych istotniejsze od możliwości złożenia zamówienia jednym kliknięciem (one-click purchase), czy materiałów wideo przedstawiających produkt.

Wnioski na koniec

Raport Photoslurp pokazuje nam, że rynek e-commerce nieustannie się rozwija, nawet jeżeli nie uwzględnimy wyjątkowej sytuacji związanej z koronawirusem.

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na rosnącą grupę osób powyżej 54. roku życia, które coraz częściej kupują przez Internet. Przejawiają one również nieco odmienne zachowania zakupowe, które za jakiś czas zapewne ulegną zmianie: w końcu osoby obecnie zbliżające się do tego przedziału wiekowego swobodniej poruszają się po sieci, lepiej orientują się w nowych technologiach oraz są bardziej przyzwyczajone do zakupów online.

Ponadto warto zachęcać klientów do pozytywnych działań, takich jak napisanie recenzji po udanym zakupie. Jak wynika z raportu, e-konsumenci często sugerują się opiniami na stronach internetowych, a jednocześnie wielu z nich jest skłonnych polecić produkt innym, gdy uznają zakup za udany.

Wciąż najważniejszym czynnikiem przesądzającym o zakupie w danym miejscu pozostaje cena. Póki co nic nie wskazuje na to, by się to miało nagle zmienić. Dlatego też przedsiębiorcy powinni przykładać szczególną uwagę do optymalnego ustalania cen. Pomogą w tym dedykowane narzędzia do monitoringu cen, takie jak Szpiegomat. Dzięki nim porównanie z cenami w innych sklepach, analiza cen oraz kształtowanie polityki cenowej jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Monitorowanie cen pozwala również wychwycić trendy cenowe oraz być na bieżąco z sytuacją rynkową. Oprogramowanie Szpiegomat pomoże zaś zbierać informacje na temat setek tysięcy ofert, a także błyskawicznie zmieniać ceny tak, aby to Twoje produkty były zawsze w czołówce rankingu cenowego.

Opowiedz nam o Twoich potrzebach i dowiedz się jak Szpiegomat pomoże Ci rozwinąć biznes