Instagram – jak wykorzystać jego potencjał w e-commerce

girl-4530426_1280

Internet daje praktycznie nieskończone możliwości dotarcia ze swym produktem do konsumentów. Rozwój e-commerce sprawił, że korzystanie ze sklepów internetowych, porównywarek cenowych czy portali aukcyjnych stało się powszechną i naturalną formą robienia zakupów. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż istnieje spora przestrzeń na poprawę wyników sprzedaży, na przykład za sprawą mediów społecznościowych. Jednym z miejsc, którymi szczególnie warto się zainteresować, jest Instagram.

 

Jakie korzyści daje Instagram?

 Instagram to przede wszystkim gigantyczna baza aktywnych użytkowników, do których możemy skierować swój przekaz. Jak donosi serwis NapoleonCat.com, obecnie na całym świecie z tej aplikacji korzysta miliard użytkowników miesięcznie, w Polsce zaś ponad 8 milionów. To sprawia, że jest ona doskonałym miejscem do promowania marki lub sklepu, jak i sprzedaży swoich produktów.

 

napoleoncat instagram

Źródło: NapoleonCat.com

 

Co więcej, prowadzenie Instagrama to niedrogie rozwiązanie. W przypadku mniejszych firm nie trzeba nawet inwestować w płatną promocję. Na początek wystarczą dobre zdjęcia oraz trafione hasztagi. Należy jednak pamiętać, że efekty nie będą tak dobre jak w przypadku kupowania ruchu – płatne reklamy na Instagramie działają na podobnej zasadzie do tych na Facebooku lub Google. Możliwe jest również dodawanie przycisków call to action, które przeniosą użytkowników na stronę sklepu. Konieczne jest jednak uprzednie założenie konta biznesowego.

 

Instagram to również doskonałe miejsce na angażowanie społeczności. Użytkownicy mogą zamieszczać tam swoje komentarze, klikać „lubię to” pod konkretnymi postami, oznaczać ulubione sklepy lub marki, czy brać udział w konkursach. W ten sposób budujemy relację z klientami oraz zwiększamy wiarygodność naszego e-sklepu.

 

Dzięki Instagramowi zyskujemy też dostęp do przydatnych statystyk, takich jak dane demograficzne followersów, liczba polubień, wyświetleń czy stopień konwersji. Informacje te możemy wykorzystać do badania zainteresowania poszczególnymi produktami, optymalizacji oferty lub określenia, które grupy odbiorców są dla nas kluczowe.

 

Jak wykorzystać potencjał Instagrama?

 

Zadbaj o podstawy

Warto omówić kilka kluczowych kwestii, które są niezbędne, aby nasz profil na Instagramie jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Przede wszystkim należy publikować posty regularnie, aby nie dać o sobie zapomnieć użytkownikom. Częste publikowanie treści pozwala na utrzymywanie stałego kontaktu z potencjalnymi klientami. Dobrym rozwiązaniem jest również publikowanie tzw. Instastories, czyli zdjęć i filmów, które znikają po 24 godzinach. Gdy zdobędziesz odpowiednią liczbę obserwujących (obecnie minimum to 10 tys. użytkowników), będziesz mógł dodać do nich linki odsyłające do Twojej oferty.

 

Niezwykle istotna jest jakość wrzucanych zdjęć, która powinna być możliwie jak najwyższa. W końcu chcemy, by reklamowany przez nas produkt wyglądał atrakcyjnie. Obecnie nawet zwyczajni użytkownicy Instagrama potrafią robić świetne zdjęcia, dlatego Twoja firma pod żadnym pozorem nie powinna im ustępować.

Każdy e-sprzedawca powinien również zastanowić się nad oznaczaniem produktów w postach. Dzięki temu obserwujący widzi, jaki konkretnie produkt znajduje się na danym zdjęciu, a klikając w jego nazwę będzie mógł przejść na stronę e-sklepu, żeby go kupić.

 

IMG_20201006_101538

Źródło: Instagram @reserved

IMG_20201006_101512

Źródło: Instagram @reserved

 

Jakie zdjęcia publikować na Instagramie?

 

Nie ma nic złego w publikowaniu zdjęć samego artykułu, choć najlepiej sprawdzają się te, ukazujące jego praktyczną stronę. Dlatego warto publikować fotografie, na których ktoś korzysta z danego produktu. Zastanów się też, czy możesz zaprezentować swój produkt w kategoriach lifestyle’owych. W niektórych przypadkach może to być trudne, niemniej warto pokazać, że sprzedawany przez ciebie produkt jest częścią modnego, szczęśliwego życia. Przykładowo Nałęczowianka stawia na promocję zdrowego trybu życia, którego nieodłącznym elementem jest picie wody.

IMG_20201007_114035

Źródło: Instagram @naleczowiankapl

 

Angażuj społeczność

Wykorzystaj Instagrama do zorganizowania konkursu dla followersów lub zamieszczaj tam specjalne kody zniżkowe. Dzięki temu nie tylko wzrosną zasięgi Twoich postów, ale też konwersja. Ponadto zaczniesz budować lojalność klientów, którzy poczują, że obserwowanie Twojego konta daje im wymierne korzyści.

 

Skuteczną praktyką promocyjną jest również repostowanie zdjęć i relacji zadowolonych użytkowników, którzy chwalą się jakimś produktem lub oznaczają Twój sklep. Pamiętaj jednak, aby najpierw poprosić ich o zgodę.

 

Dbaj o zasięgi

Wykorzystaj potencjał hasztagów. Łącz przy ich pomocy zdjęcia i produkty, budując pozytywne skojarzenia. Pomyśl też o chwytliwym haśle, które podchwycą odbiorcy. Wielu z nich, robiąc sobie zdjęcie, użyje Twojego hasztagu, pomagając Ci tym samym budować zasięgi. Przykładowo Levi’s używa hasła #liveinlevis, a Reserved #reservedforme. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by korzystać z istniejących, popularnych hasztagów. Pamiętajmy tylko, by rzeczywiście nawiązywały do sklepu, marki lub produktu.

 

Jeżeli masz odpowiedni budżet, pomyśl o zaproszeniu do współpracy influencera lub inną znaną osobę. Zastanów się, kto mógłby reklamować twoje produkty, a jednocześnie pasuje do wizerunku Twojej firmy.

 

IMG_20201006_101358

 

Źródło: Instagram @empikcom

 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy. Nieważne jak dobre są zdjęcia i jakich hasztagów używasz – jeżeli Twoja oferta nie jest odpowiednio zoptymalizowana, wejście klienta na Twoją stronę wcale nie zakończy się zakupem. Dlatego tak ważne jest prowadzenie skutecznej polityki cenowej.

 

Stosując monitoring cen, będziesz mógł śledzić ruchy konkurencji oraz trendy cenowe, a także zyskasz możliwość błyskawicznego zarządzania swoimi cenami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat monitorowania cen, zachęcamy Cię do lektury naszego artykułu „Monitoring cen – co to jest i jak to działa?”.